25 - steunpunt voor zijne verdere ondernemingen en velerlei hulpmidde len zou vinden. Op grond van een en ander moet men zich bepalen tot de verdediging der toegankelijke gedeelten van het strand naar de stad en tot den bouw van een fort in het meest bewoonde gedeelte der plaats, om den vijand het rustig bezit daarvan te verhinderen. In dezen geest zijn dan ook de noodige strandbatterijen en het fort Prins Frederik gebouwd; het verdient opmerking, dat Van der Wijck reeds de omstreeks 1868 aangelegde batterij Castor noodig oordeelde voor de bestrijking der Heemraden-v'wiev. De verdediging van Samarang zou op dezelfde wijze kunnen ge schieden als die van Batavia. Wel is deze plaats, als dichter bij onze centrale stelling gelegen en dus het aangewezen landingspunt van den vijand., uit het oogpunt des verdedigers van meer gewicht; maar ook hier worden acces-verdediging en een fort in de stad vol doende geachtomdat de verdediging verder aan het in de nabijheid aanwezige mobiele leger kon worden toevertrouwd. Soerabaja moest geheel worden versterktom de straks reeds in het kort vermelde redenen; een aan de noordzijde te bouwen fort (later citadel Prins Hendrik) moest dienen als reduit der vesting. Het fort Oranje zou worden verbeterd; eene batterij op de zandbank ten noorden dier versterking moest dat fort onder steunen. Het ooster vaarwater (de Trechter) zou geheel worden af gesloten De haven van Tjilatjap zou naar Van der Wijclds meening be langrijk kunnen worden voor de gemeenschap met Europa en als stapelplaats der producten van de zuidelijke residentiën van midden- Java. Zij moest daarom versterkt wordenechter slechts tegen kleine vijandelijke ondernemingenwant andere waren er niet te verwachten, omdat hét vaarwater smal is en dicht langs de kust loopt, terwijl landingen (voor zoover het terrein toen bekend was) nagenoeg onmogelijk werden geacht. Later is men hieromtrent tot andere inzichten gekomen, en is de verdediging van Tjilatjap van meer be lang geworden. Aan eene haven in Straat Soenda kende Van der Wijck liooge waarde toe, omdat zonder haar slechts aan eene kort stondige verdediging (door de zeemacht) van dat vaarwater kon wor den gedacht, en van den aanleg eener goede, veilige haven voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 33