26 Batavia om de hooge kosten geene sprake zou kunnen zijn. Zijns inziens zou eene haven in de Merakbaai de beste zijn. Ten slotte vermelden wij nog, dat Van der Wijck het initiatief nam tot den thans nog slechts- gedeeltelijk voltooiden militairen weg diewaar mogelijk met den grooten postweg samenvallendeonze troepen de meeste beweegbaarheid over de lengte van Java moest verzekeren. Het plan van Van der Wijckwaarin ook volledige voorstellen omtrent legerorganisatie, enz. waren opgenomen) werd. natuurlijk in de eerste plaats beoordeeld door den Legerkommandant, Generaal De Stuers. Deze was van meeningdat het plan over het algemeen groote aanbeveling verdiendemaar dat Batavia ook na de verplaat sing van den bestuurszetel nog van te veel belang zou blijven om die plaats eigenlijk geheel van het mobiele leger te isoleeren. Hij wenschte daarom nog een of meer depötplaatsen in de Preanger- Reg entschappen. Kort na het uitbrengen van dit advies trad genoemde legerbevelhebber af en werd hij door Generaal Cochius vervangen. Ook deze kreeg de memorie van Van der Wijck ter beoordeeling, terwijl deze laatste in de gelegenheid werd gesteld om de aantee- keningen van De Stuers te weerleggen. Generaal Cochius vereenigde zich geheel met de voorstellen van Van der Wijck. De Gouverneur- Generaal De Eerens nam deze in beoordeeling bij eene door hem gehouden inspectiereis over Java. Ook deze bracht hulde aan de wel overwogen voorstellen van Van der Wijckachtte in het bij zonder de verplaatsing van den bestuurszetel onvermijdelijk en wenschte alleen, dat men de reeds, met het oog op den politieken toestand in 1832 aaugevangen defensielinie om Nieuw Batavia (op last van Van den Bosch aangelegd, maar door Van der Wijck afge keurd) zou voltooien en ook de oude stad door een ringmuur om geven. Deze wallen en muren zouden tegen vijandelijke strooperijen en kleine aanvallen door de inwoners zeiven verdedigd kunnen wor den èn in vredestijd nuttig zijn in het belang der politie en tot wering van den smokkelhandel De Gouverneur-Generaal ad in terim J. C. Baud vereenigde zichnaar wij meenengeheel met het advies van De Eerens, ook wat betreft de ommuring van Oucl-Batavia.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 34