346 Ook betreffende het middelbaar onderwijs vermelden de Indische Staatsbladen verschillende Gouv ernements-voorschriftenterwijl het toezicht over de zeer verspreide openbare scholen zoo goed mogelijk plaats heeft. Doch soortgelijke bepalingen op het Indisch militair onderwijs bestaan niet. Maar daarom is het toezicht daarover toch niets minder, al geschiedt dit door militaire autoriteitenen zijn de resultaten zeker ook niet slechter. Er bestaat bij het onderwijs op de korpsscholen en militaire kweek scholen voor minderen en officieren in IHdie eene andere soort van prikkel om goede resultaten te verkrijgen, behalve plichtbesef. De éleves blijven in het leger, zij worden later de ondergeschikte min deren en officieren van hen, die thans onderwijs moeten geven of het toezicht daarop uitoefenen, en plukken, in hoogere rangen ge plaatst, de vruchten hunner werkzaamheden. Die prikkel, welke op de Gouvernements-scholen voor Europeanen en voor Inlandersen ook in Nederland bij de opleiding van onderofficieren en officieren voor het Indische leger niet bestaat, is niet gering te noemen; in tegendeel, hij werkt sterker op de controle der meerderen dan op het eenvoudig schoolbezoek, gedurende enkele uren van het jaar, van den inspecteur of van de leden der schoolcommissie. Het valt niet te loochenen, dat niet alle officieren, ja, zelfs maar weinigen, geschikt zijn, goed onderwijs te geven; want daartoe be hoort iets meer dan de enkele kennis van hetgeen gedoceerd moet worden; doch zij zijn er in het Indische leger, wanneer menzoeken wil met het doel om te vinden. Het onderwijs bij het Pupillenkorps behoeft bij dat van geene enkele Gouvernements-lagere school achter te staan, en toch zijn het hoofdzakelijk officieren en onderofficieren, die, hoewel daarvoor speciaal gekozen, de goede uitkomsten er van doen verkrijgen. De korpsscholen en kinderscholen kunnen nuttiger zijn dan menigeen buiten het leger vermoedt, doch zij zouden voorzeker nog meer voordeelen opleverenwanneer de militaire in structeurs voor hunne meerdere diensten eenige belooning kregen hetgeen thans in het geheel niet het geval is. Geene wettelijke re geling is noodig, evenmin als in Nederlandom het onderwijs aan die scholen zóódanig te reorganiseerendat het meer vruchtdragend wordt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 354