347 Niet, dat wij alles met geld zouden willen beloonen in liet legermaar wel verlangen wij, en met recht, meerdere erkenning van verdiensten in het leger door de Indische regeering en het opperbestuur in Ne derland. Ook betere middelen tot opleiding van Europeesch en In- landsch kader bij de depótbataljons zijn noodzakelijk om door een vormige opleiding en strenger toezicht eene methodische wijze van aanstelling van kader in het leger te verkrijgen. Dat J. D. S. de kaderquaestie door wettelijke regeling wil doen vaststellen, moet misschien gezocht worden in zijn streven om de aanvulling van het Europeesche kader in Indië afhankelijk te doen zijn van de bestaande of daarvoor op te richten hulpbronnen in het Nederlandsche leger, ten voordeele van de Nederlandsche defensie, dan wel in zijne zucht om in Indië het militair onderwijs te veran deren volgens zijne denkbeelden omtrent het behartigen der Neder landsche belangen op militair en finantiëel gebied. Wij zijn zoo doende van zelf gekomen op de onder wij squaes tie in het Indische leger en op de goede vorming en opleiding van het kader en van het vereischte aantal officierenwelke laatsten ook in Indië als eene afzonderlijke klasse tegenover de minderen staan. Is er een ander onderwerp, dat meer belangstelling eisclit voor de toekomst? Niets doet het gehalte en de waarde van een leger zóó toe nemen dan het ontwikkelen van de krachten en de vermogens dei- minderen en officierenniets verhoogt het aanzien en de invloed van het Indische leger meer dan het verwerven van die algemeene ge oefendheid en kennis, welke voor hen, zoowel voor hun werkkring- als voor de samenleving, nuttig en noodig zijn. De ontwikkeling van alle lichaamskrachten en van de werking van het verstand, der ondergeschikten moet, met betrekking tot ieders bestemming, het stre ven zijn van iederen chef, waartoe hij voldoende kennis en volledige geschiktheid moet bezitten. Den 12en November 1874 zeide de Mi nister van Koloniën in de 2e Kamer: „Het lot en de toestand van onze krijgsmacht in Indië is, mijns „inzienseene van de eerste zorgen van de Kegeeringwant op dien „toestand steunt voor een goed deel het bezit zelf van die gewesten." Onderwijs, instellingen en kweekscholen voor officier zijn in het Indische leger een groote hefboom om, door ontwikkeling, het nationaal

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 355