348 gevoel Jevendig en wakker te houden. Gebrek daaraan doet een grooten steun wegvallen voor krachtigezelfstandige ontwikkeling en brengt het leger in een zeer afhankelijken toestand, terwijl door. de aanwezigheid van hetgeen vereischt wordt tot opleiding, vorming en verdere ontwikkeling van officieren een verhoogd gevoel van eigen waarde ontstaatdatgesteund door het vertrouwen op geoefendheid en bekwaamheid, het leger geschikt' maakt niet alleen voor den strijd, maar ook voor de samenleving. Bovendien heeft het Indische leger, dat zoo voortdurend in de gele genheid ishandelend op te tredenhet voorrecht boven het Neder- landsche legerdat het ten allen tijde een onontbeerlijk element is voor Nederland in Indië. Waar het dus strijdt, is het voor's Lands eigen belang, daar zijne geheele maatschappelijkeen staatkundige stelling met den Staat ten nauwste is verbondenen waar het zich practisch en wetenschappelijk ontwikkelt, is het tot verbetering van zijne positie door meerdere beschaving en tot het rekening houden met den algemeenen vooruitgang, waardoor wordt belet, dat het militair element ten achter blijft of eene afzonderlijke kaste in de Indische maatschappij vormt. Yolgens de ondervinding door alle tijden heên en in elk leger wordt de goede vorming en opleiding tot officier verkregen door inrichtingen in den boezem vcm dat legerzoowel omdat de theoretische vorming- van den officier slechts op bijzondere militaire scholen kan verkregen worden na eene goede algemeene opvoeding, als om de kweekelin- gen onder controle van de chefs en onder de oogen van het leger te doen opleiden, waardoor gehechtheid, vertrouwen en aanmoediging worden gekweekt en opgewekt. Het beginsel der vorming van officieren staat bovendien in zeer nauw verband met de berede neerde beginselen van elke legerorganisatie. Steeds heeft het Indische leger te sukkelen met een grooter of kleiner incompleet aan officieren bij de verschillende wapens en diensten; en treurig is het aan te zien hoe men in Nederland daarin door alle tijden heên heeft voorzien en helaas! nog altijd tracht te voorzien. Yoor het Indische leger is soms nog goed wat in het Nederlandsche leger niet geduld zou worden Het Nederlandsche leger staat hoog in theoretische kennis, maar mist ten eenenmale de practijk. In het Indische leger is de boeken-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 356