851 tot buitengewone maatregelen over te gaan, welke wei tijdelijk in den nood voorzien, maar later steeds groote nadeelen opleveren en tot moeilijkheden aanleiding geven. Doch niet alleen moet het Indische leger in eigene aanvulling van het officierskorps in oorlogs tijd kunnen voorziendie completeering moet de noodige waarborgen opleveren van te kunnen en te zullen voldoen. liet militair onderwijs in Indië is nimmer de belangstelling van de Eegeering en het Opperbestuur kunnen deelachtig wor den wellicht uit staatsbelangen van hoogere orde. Hoe lang toch hebben de Cursussen voor de onderofficieren bij de verschil lende bataljons niet een ziekelijk bestaan voortgesleept, enkele gunstige uitzonderingen daargelaten? Vóór 1869 werd het daarop gegeven onderwijs als bijzaak beschouwd zoowel door de korps- commandanten als de hoogere chefs, en het was akelig om te zien met hoeveel kunst en vliegwerk de jongelieden werden klaarge maakt voor de Militaire school te Meester-Cornelisop welke uit muntende inrichting dan dikwerf de wrange vruchten werden geplukt van de mêegaandheid der examinatoren of van het Departement van Oorlog bij of na de admissieexamens. Die cursus werd gewoonlijk op gedragen aan denzelfden officier, die het toezicht op de korpsschool had, dus belast was met de leiding van aspirant-officieren, van Eu- ropeesch en Inlandsch kadervan Europeesche en Inlandsche volwas senen en kinderen, om dezen Hollandsch en Maleisch lezenschrijven en rekenen te leerenterwijl de onkosten betaald werden uit de toegestane fondsen voor de Tcorpsscholenhetgeen natuurlijk moest lijden tot verkeerdheden en achteruitzetting van die inrichtingen. Na 1869 kwam hierin eenige veranderingdoch eerst door de oprichting van centraalcursussen (4 -j— 1in 1875 werd de dringend nood zakelijke scheiding van korpsschool en cursus verwezenlijkt; terwijl door in 1877 de cursussen bij de depotbataljons te plaatsen, de veldbataljons van dien lastpost werden ontheven, en zulks voor geene hoogere uitgave op de begrooting dan f 1200 'sjaars! In 1S78 werden deze vijf kweekscholen verbeterd en beperkt tot twee cursussen (te Meester-Cornelis en te Willem Ij voor de Infanterie en één te Scilatuja voor de Cavalerie. De steeds gewenschte samentrekking yan instructeurs eu leermiddelen werd hierdoor verkregen en daardoor

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 359