352 verspilling van krachten aan halfwerk, alsmede overmaat van arbeid bij het onderwijzend personeel vermeden. Bij Gouvernements-besluit van 7 Mei 1873, No. 65 werd het aan tal boven de formatie van het leger geplaatste onderofficieren en .korporaals, om zich voor eene toelating op de Militaire school voor te bereidennader vastgesteld op 100. Door hetgeen in het werk werd gesteld voor deze kern tot aanvulling van de Militaire school klom haar aantal van 60 élèves in 1875, tot 90 in 1877, en was dat aantal in 1878 reeds meer dan 116 en vermeerderde het nog in 1879. In quantiteit was dus winst te bespeurenmaar wij mogen niet bevestigendat dit ook het geval was met het gehalte der ouder officieren. Maar de oorzaken daarvan liggen te diep en grijpen te zeer in de maatschappelijke toestanden, om deze met een enkel woord aan te geven. Ontijdig afgebroken onderwijs en verwaarloos de opvoeding spelen daarin hoofdrollen. En juist omdat de onder vinding zulks had doen zien, kon men de nadeelige gevolgen daar van ten deele afwenden. Door hen nauwkeurig in hunne wijze van doen na te gaan, hunne ontwikkeling en hunne geestvermogens te onderzoeken, vormde men eerst eene categorie van aanbevolen mili tairenwaardoor veler eerzucht werd opgewekt. Zóóver gekomen, konden zij op een cursus in de gewenschte richting worden gebracht, werd het voor hen mogelijk, veel bij te werken eu aan te vullen en voor enkelen eene verwaarloosde opvoeding of begane fouten te herstellen. Voor sómmigen was deze beproevingstijd te moeilijk, en moesten zij van eene plaatsing boven de formatie of op de Militaire school afzien, voor anderen was zij eene weldaad. Die cursussen werken goedde vruchten daarvan worden gewaar deerd op de Militaire schooien moge al een enkele élève nog niet genoeg doordrongen zijn van de beginselen der krijgstucht of van zijn eigen belang, waardoor eene verwijdering uit de categorie der boven dc formatie geplaatsten of van de Militaire school noodzakelijk wordt geoordeeldT vele uitstekende en energieke officieren kunnen daaren- gen voortspruiten uit hen, die anders misschien voor de maatschappij zouden zijn verloren gegaan. Op die cursussen zijn 150 aanbevo len militairenalsmede 30 volontairs dingende naar den rang van officier. Dit laatste cijfer is gering omdat jongelieden uit den beschaafden stand, in

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 360