353 Indië geboren, bunne eerste militaire opleiding niet in eene Indische ka zerne willen ontvangen, en zeer terecht; want zulk een kazerneleven, waar van velen in Nederland geen juist begrip hebbenheeft dikwijls slechte gevolgen voor het geheele leven opgeleverd. Ook kan door een en ander de gemiddelde leeftijdwaarop een onderofficier bij de Infanterie tot Luitenant wordt benoemd, van 26 tot 24 jaren worden terug gebracht, hetgeen een groot voordeel zal opleveren; want niet het minst is de leeftijd van invloed op eene betere en grootere ontwikkeling bij de officieren. Maar behalve dat door deze wijze van opleiding persoonlijke belangen worden bevoordeeld en behartigd, werken deze cursussen mede tot meerdere opwekking van de militaire wetenschappen in het leger. Van de meerderen wordt strenger controle geëischthet onder wijzerspersoneel is uitgebreid; verschillende examencommissiën wor den in het leven geroepen; en de ondergeschikte militairen zien, dat door werken verbetering van positie mogelijk is. De lust voor studie toch wordt aangewakkerd, wanneer daarvoor prikkels bestaan en er eenig doel mede wordt beoogd. Men moge bewerendat per sonen die studeeren willendit wel uit hun zeiven zullen doen maar men duide ons niet ten kwade, dat wij het daarmede geenszins eens zijn. Zonder doel is elke studie óf halfwerk óf levert zij weinig gunstige resultaten op; terwijl daarentegen, wanneer men bruikbare en zichtbare vruchten ziet voortkomen uit eigen werk, of kan na gaan, dat het bestudeerde in onze tegenwoordige of volgende maat! schappelijke positie van toepassing kan zijn, er prikkels bestaan om goede uitkomsten te kunnen oplevercu voor de personen en hunne omgeving. Door de Militaire school te Meester-Gornelis, welke zoovele goede officieren aan het Indische leger heeft geschonkente veranderen in eene opleiding van jongelieden voor Inf., Cav., Art., Genie- en Admi nistratie-officieren zonder dat zijvóór hunne toelatingin de ge lederen behoeven gediend te hebben, zou Nederland werkelijk goed- kooper en beter in een- gedeelte der aanvulling voor officieren ten behoeve van Indië kunnen voorzien dan thans het geval is; terwijl zijdie in het leger dienenvan de toelating tot zulk een cursus niet behoefden 'uitgesloten te worden, volgens het beginsel, vervat 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 361