354 in de vroegere bepalingen der K. M. A. te Breda. Men zou dan kun nen vaststellen, dat geene jongelieden, jonger dan 16 jaren of ouder dan 19 jaren, en geene in liet leger dienenden, ouder dan 23 jaren op zulk eene inrichting mochten worden toegelatenwant voor het Indische leger levert het een groot nadeel opzoowel uit een finantiëel oogpunt als in het belang van de dienst, dat men personen tot officier aanstelt onder dan 27 jaren, zooals thans maar al te dikwerf het geval is. De kosten voor zulk eene inrichting zjjn onmiddelijk grootermaar zullen verminderen en kunnen ook minder bedragen dan hetgeen nu voor gewone en buitengewone gratificatiën en voor overtochtsgelden wordt betaald voor allen, die tegenwoordig in Nederlandgeschikt en niet geschikt als officier naar Indië gezonden worden. In Indië is bovendien geen gebrek aan militaire onderwijzers, mits men maar zoeken en vinden wilmet verbetering der toelagenterwijl ook van de leeraren aan de Hoogere burgerscholen te BataviaSamarang en Soerahaja, of elders, tegen eene behoorlijke belooning gebruik kan gemaakt worden. En dat eindelijk grondige en intense studie niet mogelijk zou zijn, wordt door de feiten op schitterende wijze tegen gesproken; door. de aanwezigheid in verschillende betrekkingen van wetenschappelijke en zeer bekwame personendie hunne kennis voor het grootste gedeelte of geheel in Indië hebben opgedaan, terwijl de uitkomsten van het middelbaar onderwijs in Indië daarvoor de verdere bewijzen leveren, maar die in Nederland miskend en dooi de Regeering, altijd weer door die staatsbelangen van hoogere orde, niet in het juiste licht gesteld worden. Gaarne zouden wij dit onderwerp meer uitwerken, maar dit is reeds door anderen gedaan, zoo dat wij, om niet wijdioopig te worden, dit onderwerp, van hoe groot belang anders ook, moeten laten rusten. Bovendien is de door ons gewenschte inrichting voor Indische jongelie den niets nieuws in Indiéwant Daendels heeft reeds eene Kadettenschool opgericht, welke later, in 1817, eerst te Batavia en later te Samarang door Van der Cap ellen werd hersteld, en waarvan het Indisch Staatsblad van 1818, No. 13 het reglement bevat. Met den grooten vooruitgang van het openbaar onderwijs in Indië, zou zulk eene inrichting eene weldaad zijn voor de Indische jongelieden, die, officier willende worden, door

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 362