357 dat men, over de Militaire Akademie sprekende, altijd liet Nederlandsche leger op den voorgrond en liet Indische op den achtergrond plaatst. Do Akademie, zegt men, is eigenlijk alléén voor liet Nedèrlandsclie leger; wil Indië ook iets, welnu, laat het eene afzonderlijke Akademie oprichten. Indien dat de geest der "Volksvertegenwoordiging is, dat het voor In- die wel wat minder kan, en dat voor Nederland meer vereischt wordt dan in Indiëdan zou ik den wenk van het voorloopig verslag willen volgen, om inderdaad voor de Koloniën eene afzonderlijke inrichting in het leven te roepen. Want ik kan mij niet vereenigen met de bewering, dat Indië zou moeten achterstaan, wat de ontwikkeling der officieren betreft, bij Nederland.'1'' Wanneer een staatsdienaareen Ministerin het openbaar zoo iets moet zeggen, wordt dan niet bevestigdwat zoo dikwerf is opgemerkt, en nu weêr uit de brochure van J. D. S., dat de rechten van het Indische leger worden verhort ten bate van het Nederlandscheen dat de zoo zichtbare ontwikkeling van het Indische leger wordt tegengehouden, om dit geheel afhankelijk te maken, niet van Nederlandmaar van do hulpbronnen van het Nederlandsche legerteneinde die te openen en te stoppennaar gelang zulks uit eigenbelang noodig wordt geoordeeld Men klaagt in en buiten het leger, dat het wetenschappelijk ge halte vau het Indische leger vermindert, maar aangenomen, dat het waar isis dit dan de schuld van het legerof wel moet het Op perbestuur niet voor de noodige instellingen zorgen ten behoeve van de verlangde opleiding van officieren in dit leger De groote voordeelen, verbonden aan het bezit van wetenschappelijke en beschaafde dienaren, hebben het Ministerie er toe gebracht, toestemming te verleenen om eene opleidingschool voor ambtenaren bij do burgerlijke dienst in Indië op te richtennevens de daarvoor reeds bestaande instellingen iu Nederland. En nu wordt voor het leger zelfs ingetrokken wat in dien geest in Indië reeds lang bestaat! De zoo goed werkende cursussen tot opleiding van onderofficieren voor de Militaire school, welke reeds sedert jaren bestaat, en waarvan gemiddeld een 30 tal onderofficieren jaarlijks na een goed eindexamen, dat sedert zes jaren moeilijker is dan dat in Nederland van de bij de regimenten tot officier bevorderde onderofficieren, als officieren aan het leger worden geschonken, moeten, naar men verzekert, in hun nuttigen werkkring worden gestuit en misvormd tot het opleiden

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 365