370 Het door mij aangegeven denkbeeld, de aan de troepen afgegeven stormladders, door toevoeging van licht blauw geverfde zeilen, voor de samenstelling van veldtenten in den vorm der Fransche „tentes abri" dienstbaar te maken, kwam door een noodeloos opdrijven der hieraan te stellen eischen niet tot verwezenlijking. Bovenstaande middelen werden, met uitzondering van de prauw- vlotten, naar mijne ontwerpen uitgevoerd. Yoor de tentoonstelling van Parijs werden van al deze middelen, behalve van zeehoofd en ladders, modellen op Vio ^er grootte vervaardigd. Om de overwegende belangrijkheid, welke al spoedig na den gedeeltelijken terugkeer der tweede expeditie de voorziening in bruikbaar troepenlogies te velde had verkregen, moest, de verzame ling nog met de modellen van de sedert in gebruik gekomen tijde lijke gebouwen, smal kazernetype, hospitaalbarak (zie 5, XII) en planken barakken (portatief, zie 5, XIIIa) worden aangevuld; terwijl eindelijk nog ter ver vollediging van de verzameling de mo dellen van alle bijzondere gebouwtypendie tot medio 1879 in ge bruik of overweging waren, noodig werden geacht als: planken barakken met hoogen vloer (zie 5, XIID)en houten kazerne op stijlen, hoog boven den grond op houten fun datie (zie 5, XIY). Deze verzameling zal gewis iederen bouwkundige de overtuiging schenken, dat op technisch gebied niets onbeproefd is gelaten om de oprichting van bruikbaar logies voor een tot over de 17000 ge klommen zielental binnen de grenzen van de personeele en mate- rieele hulpmiddelen der Genie in Atjeli te brengen, hulpmiddelen in den regel niet onbelangrijk, doch waarover de Genie slechts dan de vrije beschikking had, wanneer de krijgs operatien ze niet opeischten. Yoor de nadere kennismaking met de genoemde onderdeelen der Genie-uitrusting, de daaraan gegeven bestemming en de daarmede verkregen uitkomsten wordt naar 5 van deze verhandeling verwezen. Hieruit zal blijken, dat niet alle middelen volgens de oorspronke lijke bedoeling der ontwerpers (conferentien van den legercomman dant met de afdeelings-chefs van het Departement van Oorlog) op het oorlogsterrein werden aangewend.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 378