371 Met het oog op de verkregen zekerheid, dat meer westwaarts in de baai van Noord-Atjeh de branding op deze lastig te naderen kust zeer verminderde, was voor de landing der tweede expeditie het oog geslagen op de westwaarts van de, beter dan de koewala Atjeh bevaarbare koewala Tjangkoelgelegen kuststrook. Daar zoude de, voor eene zoo buitengewoon groote troepenmacht nood. zakelijk geachte operatiebasis moeten worden gekozen. Gemakkelijk ten allen tijde van de reede te naderenvoorzien van hospitaal, ma gazijnen en eenvoudig troepenlogiesdoor chicanes versterkt; door een kunstweg, c. q. met vlot- of andere brug over de te verwachten lagune, langs den gebergte-voet met den Kraton in verbindingdit waren de eischen, aan die nederzetting gesteld; eischen, die bun stempel ook in waarheid op de ontworpen uitrusting hebben gedrukt. Do landing vond echter ver beoosten de Atjeh-rivier bij Lehoe en Gighen plaats; na 12 dagen opmarscb werd liet bivouac nabij Pe- najoeng aan de Atjeh-rWier betrokken en langzamerhand tot eene voorloopige vestiging ingericht. Voor dit binnenlands gelegen punt, aan eene aan hare monding door zandbanken versperde rivier, verviel als van zelve de uitvoering van het denkbeeld, bet scheppen van eene wel ingerichte basis op een gemakkelijk te naderen strand en daardoor ook bet onbetwistbare voordeel, daaraan voor eene groote troepenmacht in een onherberg zaam oord verbonden Het gevolg van deze andere operatiewijze op de Genie-uitrusting was, dat eerst bij de inrichting van den Kraton tot onze definitieve vestiging te Kofta-radja alle gebouwen en een groot gedeelte van het tramway-materieel in gebruik genomen werdende bouten ge bouwen vooral maakten de spoedige en toch voldoende inrichting van bet noodzakelijkste (hospitaal, magazijnen en eenig officierslogies) binnen den Kraton mogelijk en bleven nog na jaren de bruikbaar ste gedeelten van bet geheel uitmaken. 4. De huisvesting der troepen na den gedeeltelijken terugkeer der 2" expeditie. Ka dezen terugkeer bleef Kotta-Eadja niet alleen geheel geiso-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 379