29 raadzaam, de oude stad Batavia in verband met de strandverdedi- eins te versterken; dit zou veel minder kosten dan de versterking van geheel Batavia (met Weltevreden) en, vooral, minder troepen vorderen. De door hen gewenschte vesting Batavia zou alleen van de zuidzijde aangevallen kunnen worden, en die aanval zou ten zeerste belemmerd worden door de in aanbouw zijnde citadel te Weltevreden, welke vooraf door den vijand zou moeten worden genomen. Ten aanzien van de verplaatsing van den zetel des bestuurs werd op nieuw betoogd, dat Batavia bloot staat aan de eerste aanvallen des vijands, en dat men dus of de verdediging van geheel Java in deze plaats moest concentreeren, hetgeen in alle opzichten onverant woordelijk werd geacht, of bij het uitbreken van een oorlog de Re geering moest verplaatsen, waardoor deze al dadelijk verlamd zou worden. De definitieve verplaatsing bleef men dus noodig achten, en bij eene overbrenging naar midden-Java zou de hoofdplaats ge heel in verband met het verdedigingsstelsel kunnen worden gebracht Plaatste men de Regeering in de Preanger-Regentscliappendan zou. zij wel is waar aan de eerste aanvallen eens vijands onttrokken zijn, maar dan zou de verplaatsing toch een halve maatregel blijven, om dat het bestuur dan niet veilig zou zijn voor alle aanslagen van den vijand. Om het daartegen te verdedigen, zouden wij wellicht onze uitmuntende stellingen in midden-Java moeten verlaten, en dan zou den dus die stellingen, de grondslagen van het geheele defensiestelsel, onnut worden. Brengt men daarentegen het bestuur over naar eene versterkte plaats achter onze liniën, dan is de hoofdplaats niet te bereiken, zoolang er nog een mobiel leger bestaat; dan is zij een steunpunt voor onze operatien; dan blijft de werking der Regeering zoolang mogelijk onverzwakt. De door den Koning verlangde depötplaats in de Preanger-Re- gentschappen wenschte men ten oosten van Bandong op te richten. Het aanleggen van eene oorlogshaven in de Merakbaai wordt afge- keurd, omdat zij te veel kosten zou en te veel troepen voor eene goede verdediging zou" vorderenwellicht zou die baai echter kunnen worden versterkt en verdedigd als kleine vluchthaven. Overigens schenen Soerabaja en Tjilatjap als oorlogshavens voldoende te worden geacht. O O O

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 37