- 372 leerd; het moest zelfs overhaast, zoowel voor eigen veiligheid als voor zijne gemeenschap met de zee door een beschermenden kring versterkingen worden omgeven. Noch de wat ruwe wijze, waarop de eerste expeditie den Atjeher op 't lijf was gevallen, noch de vormeiijker wijze, waarop bij de tweede met hem was te werk gegaan, bleken afdoende verandering in de volksstemming gebracht te hebben. Instede nu langzamerhand hulpmiddelen in het land zelf ter ver lichting van hare taak te vinden, zag de Genie die taak daarentegen belangrijk verzwaard door de herhaalde krijgsverrichtingen en hare nadeelige gevolgen op fort- en logiesbouw, wegen en bruggen. Het reeds bij de oprichting der bamboezen gebouwen in den Kra ton bestaande voornemen, deze achtervolgens in meer permanenten stijl te vernieuwen, geraakte daardoor meer en meer op den ach tergrond, en het bleek b. v. niet eens mogelijk, de reeds tijdens de expeditie, op Javanaar mijn ontwerp, aangemaakte gewone hou ten gebouwen op steenen neuten, met planken vloer, bamboezen wanden en sierappen dak, voor iets meer dan eenig officierslogies opge slagen te krijgen. Door de voortdurend stijgende eischen, die eene voortdurend toe nemende bezetting aan den opvoer van de dagelijksche materieele behoeften van het strand naar Kotta-Eadja stelde, leden de Genie transporten ten zeerste en begreep dan ook de eerst-aanwezend Genie officier aldaar, de Majoor-Ingenieur W. J. Leersal spoedig het be lang voor zijne dienst aan eene beter verzekerde landing en een ge- regelden aanvoer van goederen, onafhankelijk van zeevloed en ban djirs, verbonden. Een tijdelijk zeehoofd werd nu nabij de koewala Tjangkoel te Olelilehmet een weg van daar naar Kotta-Eadja ontworpen en aangelegd en middelerwijl aan de voorbereidingen voor een ijzeren zeehoofd en een ijzeren weg (smal spoor),-die door allerlei onvoor ziene vertragingen achter volgens eerst in 1875 en 76 gereed kwa men, de hand geslagen. Eerst na de voltooiing van deze werken kon aan de oprichting van gewone houten gebouwen binnen den Kraton met kracht worden begonnen of liever voortgegaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 380