- 373 Doch de voortgaande toename der bezetting, de vermeerdering en voormtschuiving der versterkingen in alle richtingen, de onmogelijkheid, eenig leidend stelsel in de maatregelen tot onderwerping van Atjeli te ont dekken; al deze omstandigheden, gevoegd bij de buitensporige opdrijving, door klaarblijkelijk onbevoegden, van de practische eischen, voor troepenlogies te velde gesteld, en de verwarring door de gebruike lijke betweterij van dilettanten op bouwkundig gebied in de regeling, volgens practische beginselen, van den logiesbouw gesticht, hielden de logieskwestie der troepen buiten Kotta-Rciclja steeds open. Al spoedig had zich bij mij de overtuiging gevestigddat onze tijdelijke nederzettingen van langdurigen aard zouden worden en der halve meer duurzame gebouwen moesten erlangen om niet langza merhand tot een alle werkkrachten verslindend onderhoud aanleiding te geven. Zoowel door de toepassing van een smal en dus sterk bamboezen logies-typeplan No. 10, voor aanwending van licht rondhout bijzon dei geschikt, als van planken barakken, plan No. 11, duurzaam, doch zeer licht en van hoog geplaatste slaapplaatsen voorzien, werd daarin belangrijk tegemoet gekomen; terwijl later onder den indruk dei herhaalde bandjir-calamiteit deze barakken ten behoeve der lage terreinen met verhoogde vloeren werden ontworpen, vide plan 12. Plet meer permanente logies van gewone houten gebouwen bleef, trots de vaak belangrijk opgevoerde werkkrachten, tot den Kraton beperktdie gebouwen blekenhoewel de voorbewerking op Java en te Singapore plaats had, nog te bewerkelijk voor den expeditio- nairon toestand in Atjehzooals reeds in 1874 door den eerstaanwezende aldaar was aangetoond en door mij volkomen beaamd. Onder de gegeven omstandigheden was klaarblijkelijk het eenig i ationeele stelsel van bouwenalle nieuwe of te vernieuwen gebouwen dadelijk een flink geraamte te geven, ze daarna zoo spoedig mogelijk van een duurzaam dak te voorzien, en eerst later aan het leggen van goede vloeren en het vervangen van de, voorloopig aan te brengen, paggers of matten door houten wandendeur en raamwerk te denken. liet ontzettend onderhoud der duizende zwakketijdelijke gebou wen in een stormachtig land zou daardoor gaandeweg verminderd en dusop toenemende schaaleene algemeene logiesverbetering voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 381