80 In de vroegere verdedigingsplannen worden door Van der Wijch bij deze gelegenheid nog eenige wijzigingen voorgesteld, als het gevolg van sedert verkregen meerdere bekendheid met het terrein. Zoo zou het vroeger bij Keboemen ontworpen fort (depotplaats) beter gelegen zijn bij Gombongen dat van Bodjmegoro liever bij Kertosono moeten ver rijzen. Yerder werd nader aangegevendat het vaarwater van Tjilatjap zou moeten worder versterkt door een fort op de landtong en bat terijen op Noesa Kembangan. De Gouverneur Generaal De Eerens vereenigde zich geheel met de door den Legerkommandant en den Directeur der Genie geleverde beschouwingen en voorstellen. Yan de noodzakelijkheid der verplaatsing- naar midden-Java van den bestuurszetel was hij ten volle overtuigd. De bedoelde voorstellen werden daarna aan het Opperbestuur door gezonden naar wij meenen werd de oud-Minister van Koloniën Van den Boscli er nog op gehoordmaar bleven zij verder onafgedaande benarde toestand van 's lands financiën en de abdicatie van Koning Willem Idie zich persoonlijk veel aan de defensiekwestie van Java had gelegen laten liggenwaren daarvan zonder twijfel grootendeels de oorzaak. In 1844 trad die kwestie een nieuw tijdperk in door de zending naar Indië van den Generaal-Majoor Baron Von Gagern, die tot taak had, een volledig verslag uit te brengen omtrent al wat de verdediging van Java betrof, en na persoonlijk onderzoek voor stellen te doen omtrent de minst kostbare wijze, waarop alles zou kun nen worden voltooid. Tot deze zending vond het Opperbestuur aanleiding in den twijfel, die van lieverlede bij vele deskundigen was ontstaan omtrent de doelmatigheid der onderhanden werken en der verdere plannenin de groote kosten, welke die werken en plannen bleken tevereischen; inde voor de verdedigingvolgens het stelsel van Van der Wijcknoodige, maar te kostbaar geachte legersterkteen in den grooten druk, welken de bouw der vestingen legde op de bevolking. De koeliearbeid werd n. 1. in heerendienst verricht met zeer onvoldoende betaling; de heerendienst plichtigen werden van heinde en ver opgeroepende landbouw en de gouvernementscultures leden daaronderen armoedeziekte en sterfte onder de bevolking waren van den vestingbouw het gevolg.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 38