383 - Te ongeveer twee, uur in den namiddag keerde de luitenant-kolonel Godin met den kapitein de Groot en de kompagniën Haaksma en Tram- burg in hot bivak Mentasih-West terug. Omtrent den Overste Demmeni vinden wij liet navolgende medege deeld De. kolonne Demmeni rukte eveneens te half vijf uur van Anak- Galoeng op en kreeg reeds op de sawah tusschon de kampongs Sibreli en Anak-Galoeng een vrij hevig vuur uit een zuidelijk gelogen verster king. De artillerie onder den kapitein de Wijs kwam in batterij en na dat do aanval door een flink artillerie-vuur was voorbereid, bestormde en nam de kompagnie Yis (vroeger kompagnie Schoggers) de sterke vijan delijke benting Sibreh, terwijl tegelijkertijd een peloton der 1° kompagnie, onder den kapitein Schweijs, een andere versterking stormenderhand nam. De weg door kampong Sibreh naar kampong Longie lag nu voor de kolonne open; kampong Sibreh bleek sterk bezet te zijn, en niettegen staande de vijand een volkomen kennis van het terrein op ons voor had, en dus dikwijls de kolonne van z'eer nabij Icon beschietenwerd deze kampong vlug en vastberaden doorgetrokken. Op 300 meter van Longie werd de troep in carré vereenigd en de vijand onder den opmarsch der kolonne door artillerievuur en infantbrie- salvo's op afstand gehouden. Na voorbereiding door artillerievuur werd een stormkolonne gevormd van de le en 2e kompagnie (Schweijs en Vis) van het 5» bataillon (onder bevel van den kapitein Vis). De versterkte Passar-Longie, dat door p. m. 400 man bezet was, werd bestormd en genomen door de kompagnie Schweijs, waarbij een tal van vijanden sneuvelde. Ook een versterking ten Z. van Longie werd door de beide kompag- nieën bestormd en genomen. Een twaalftal vijanden, waaronder twee hadji's, bleven op het terrein liggen, terwijl verscheiden anderen door den vijand werden meegesleept. Op een gunstig gelegen punt tusschen de kampongs Longie, Sibreh en Lieliep en nabij den loog, die door de XXII Moekims leidt, werd het bivak betrokken.- De pogingen van de kolonne Demmeni tot het ver krijgen van aanraking met de andere kolonnes werden verijdeld; een ge- heele kompagnie, die hiertoe en tot het overbrengen van berigten was uitgezonden, moest onverrigterzaak in het bivak terugkeeren. Des avonds te 10 uur werden vier dwangarbeiders, Pa-Mohamad, Pa- Aris, Pa-Rantidji en Pa-Rat, allen MadurezenJ uitgezonden om regtstreeks berigten aan den bevelhebber over te brengen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 391