386 bijna op bet zelfde oogenblik, weder op de sawab benoorden Lamkrak te voorschijn. Maar daar moest men niet zijn; op de zuidelijk van dien kampong gelegene sawab, daar werd de vijand verwacht door de Artillerie te Biloel-Zuid en door de kolonne Demmeni, die om 10 uur te Longi stond (zie hieronder). Wat gebeurde nu verder? Er was bericht gezonden van het ver richte en van de verkregen aanraking tusschen de kolonnes Tersteege en Godin naar het hoofdkwartier te Lambaroe. Inmiddels hadden Tersteege en Godin bij de doorkruising bijzon der uitgezien naar eene geschikte plaats om het bivak voor den nacht te betrekken. Hoewel 't rapport van den Luitenant-Kolonel Tersteege aan den bevelhebber niet vermeld staat in 't gepubliceerde verslag en er verder ook niet over gesproken wordt, is de onderstelling toch niet ge waagd dat in het hoofdkwartierop 't ontvangen van dit rapport niet verondersteld werd, dat de kolonne Demmeni geheel was losgelaten. Mij dunkt, men dacht daar, dat Godin en Demmenivereenigd waren. En daartoe bestond wel aanleiding, wanneer wij opmerken, dat in het plan voor den tocht duidelijk gezegd wordt, dat de kolonnes, van Lambaroe en Anagaloeëng uitgaande, moeten trachten onderling aau- raking te verkrijgenen men dit in verband brengt met het iets te voren bepaalde: „de samenstelling en indeeling dezer kolonnes te Montasik Anagaloeëng te bepalen door den Luitenant-Kolonel Godin". (Hier stond niet de oudste hoofdofficier, maar zeer bepaald Godin Wij zien dus hieruit alweer, dat, hoewel het niet bepaald was, het toch voorzichtig ware geweest, indien de Luitenant-Kolonel Tersteege in zijn bericht met een enkel woord er op had gewezen, dat nog geene aanraking was gevonden met Demmeni. Ik voor mij houd mij overtuigddat de bevelhebber in dat geval andere be velen had gegeven. Maar nog dit. De kompagnie Opscholtens wordt uitgezonden om aanraking te zoeken met de kolonne Vervloet. Dit nu vinden wij in deze opdracht hierboven vermeld niet bepaaldmaar wij lezen van geene enkele poging zelfs om aanraking met de kolonne Demmeni te verkrijgen. Was dit dan niet noodig? Had men soms berichten van die kolonne?

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 394