387 In den loop van het volgende verhaal zullen wij het antwoord hierop van zelf vinden. Yan de kolonne Tersteege lezen wij alleen nog, dat die het bivak betrok „op p. m. 1200 pas benoorden Tjot-Gloempangde Luite nant-Kolonel Godin gaat om één uur naar Montasïk terug met twéé kompagniën. Thans moeten wij nagaan hoe de kolonne Godin reeds om half tien bij den Luitenant-Kolonel Tersteege kon zijn op den westelijken hoek van Lamkrak. De weg voor deze kolonne was vrij bepaald opgegeven en bij het maken van het operatieplan vastgesteld, dat zijne 4 kompagniën als 't ware eene drijfjacht moesten houden. Wanneer wij het op de kaart nagaan, moest die kolonne noodwendig geheel Lamkrak doormarcheerenwanneer zij zich hield aan het geen bevolen was „in zuid-westelijke richtingdoor kampong Klieëng binnen Lamkrak. Indien wij nu lezen, dat die kolonne werkelijk binnen en langs den westelijken rand van Klieëng ruktedan is het niet twijfelachtig, dat die kolonne niet zuid-westelijk is gemarcheerd, maar eerst west en daarna zuid. Nu is het wel moeilijk in een kampong, steeds de zuivere richting te houden tal van wégen (of lie ver voetpaden) loopen in alle richtingenmaar de Luitenant-Kolonel Godin is een beproefd officier van veel ondervinding en moet dus door do eene of andere oorzaak in zijne richting misleid zijn gewor den. Welke die oorzaak is, kan ik niet opgeven. Nu komt er nog dit bijdat iederdie wel eens een marsch gemaakt heeft door kampongs, weet hoe vele moeilijkheden daaraan verbonden zijnvooral met vier kompagniën. Tiet schijnt wel eenvoudig als men dat zoo op de kaart ziet, maar in werkelijkheid is het geheel anders. Eene voorwacht op 100 passen afstand ziet men soms niet meer; de vele voetpaden misleiden zóódanig, dat men steeds met een kompas in de hand moet marcheeren, en zelfs dan nog brengen tal van omwegen ons op een dwaalspoor. Eenmaal vereenigd met de kolonne Tersteegevoerde deze hoofd* officierals oudstehet algemeen beveleene regeling, die door den bevelhebber was gemaakt. Het is te bejammerendat toen nog, om lialf tien uur des morgensde vereenigde kolonnes Tersteege en Godin niet bin nen Lamkrak zijn gerukt, maar alléén zich bepaald hebben tot eene

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 395