394 Aan de eene zijde nu zaten onze soldaten, met den vijand tegenover zich, die aan den anderen kant van den pagar stond. Ik wees Scluveijs aan om vooruit te gaan, de sawah op; Mollinger om met een peloton den pasar vast te houden terwijl de 2e Luitenant J. J. Verlindendie na de verwonding van Kuskij het kommando over het 2e peloton had gekregen, op het signaal „stormen" met de Boegineezen door den pagar ging en den vijand op de vlakte at taqueerde. Daar had de Cavalerie een flinken slag kunnen slaan. De Atjehers hadden geen tijd om om te zien. Een goed gekleed Atjelier werd door een ander voortgesleept, totdat die ook werd neergeschoteneen ander lag stervende en vroeg „ampon". Neen, zeide een Boeginees, uwe landslieden hebben onzen kapitein dood geschoten, doelende op den braven Schoggersen gaf hem een ge nadeschot.Zoo is de oorlog.-Twee lijken van priesters en 10 van andere Atjeliers bleven op de sawah liggenons kostte het feit 3 gewonden, van welke een denzelfden nacht nog overleed. Later heeft Jlabib Abdoel Rachman verhaalddat liij één van die priesters geweest ismaar alleen zich heeft laten vallen, alsof hij dood was, en zoodoende des nachts weer is ontkomen. Hoewel ik het altijd heb betwijfeld, niettegenstaande mij dit van bevoegde zijde werd verzekerd, bestaat de mogelijkheid daarvoor omdat de Boegineesche sol daat een lijk nooit aanrandt. - Ik heb zelfs een mijner Boegineezen den dood van hun Kapitein Sclioggers hooren toeschrijven aan het nemen van een klewang van een gevallen Atjelier. Wat het bijge loof vermag! De Kapitein Schweijs nam nog eene versterkingdie op de sawah lag en toen ik het peloton van Verlinden verzameld hadzond ik bericht aan den kolonnekommaudant, die mij met denzelfden ordon- nance geluk weuschte met den afloop der gebeurtenis en mij liet wetendat hij met de geheele kolonne zou oprukken. Dit gebeurde, en wij namen, 's morgens ruim 10 uur, de op de schets aangegeven positie in. Nu werd de kaart genomen, de kijkers kwamen te voorschijn, Het was, geloof ik, Longbatali mesigitdat tweemaal genomen is moeten worden omdat men zoo niet gehandeld had. Dit geval schoot mij in.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 402