396 niet wist, wat onderweg gebeuren kon. Een officier te zenden, had ook bezwaren; kon die zonder dekking gaan? Was hij zeker, den weg te vinden? Daarom werd het denkbeeld geopperd, eenige In landers te zenden. Onder de Boegineezen waren er dadelijk 6 a 10 te vindendieals Atjeher verkleedzouden gaan. De bekende onstuimigheid van den Boeginees deed echter het denkbeeld ontstaan om onder de dwangarbeiders van anderen landaard eens naar kond schappers rond te zien. Zoo kwam men aan de 4 Aladoereezen, die in het verslag genoemd worden. Zij namen aan, met tweeën te gaan en zich dan rechtstreeks naar het hoofdkwartier te Lamburoe te begeven. De wetenschap, dat llabïb Abdoel Backman het Hollandsch, het Fransch en vermoedelijk ook het Engelsch kon lezen, en de vrees, dat zij in diens handen konden vallenleidde tot het besluit, het rapport in de Hollandsche taal, maar met Duitsche karakters te schrijven. Om 10 uur des avonds verlieten die personen het bivaken wij lezen in het officieel verslag, dat het hun gelukte, reeds des avonds ten iialp twaalf uur de berichten in het hoofdkwartier te bezorgen. Dat bericht was natuurlijk zeer kort en gaf te kennendat er behoefte was aan vivres en munitie, indien althans dit belangrijk punt {de sulthansweg) behouden moest worden. Het blijkt duidelijkdat dit bericht te middernacht ontvangen eenige ontsteltenis gaf in het hoofdkwartier, en dit versterkt mij in mijn vermoeden, reeds hiervoren aangehaald, dat men in het hoofd kwartier niet had gedacht, dat de kolonne Demmeni geheel was losgelaten geworden. Bij eene aandachtige nalezing van het officieel verslag vinden wij dat Godin door de kompagnie Gobius het bevel werd overgebracht om met drie kompagniën naar de kolonne Demmeni uit te rukken en vivres voor twee dagen benevens munitie aan te voerenen de Luite nant-Kolonel Godin ook daartoe om 8 uur uitrukte. Maar om 10 uur gaat de Luitenant-Kolonel Godin met de kolonne Demmeni reeds naar Montasih Anagaloeëng terug, „dus", zoo staat er „zonder kam pong Lamkrak aan te doen". Als reden wordt opgegeven, „dat werd vernomen, dat de kom pagnie De Lannoij den vorigen dag getracht had, in de richting van Lamkrak door te breken, wat echter niet gelukt was- wegens het

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 404