33 - eene kostbare versterking van Baicivia mede, zoodat de toepassing van dat beginsel zelfs geen geldelijk voordeel zou geven; en bet be zwaar, dat de Regeering niet in aanraking zou zijn met de inwoners van Bataviais waarlijk wel wat ver gezocht, Baud (zie liet boek van M PMij ervond zelfs, dat die aanraking niet te innig moest zijn, om zoodoende zich los te kunnen maken van sommige Batavia- sche invloeden. Het bestuur staat thans toch feitelijk ook buiten die inwoners. Het eenige bezwaar, dat eenigen grond heeft, is de vermindering der waarde van de eigendommen te Bataviadus 'benadeeling der eigenaren; en de vermindering van den detailhandel, wanneer bijna alle ambtenaren de plaats verlaten. Maar, zooals de voorgangers van Von Gagern reeds hadden opgemerktvoor het algemeen belang moet het bijzonder belang wijken» En bovendien heeft de Regeering het in hare macht, om Batavia door velerlei middelen gedeeltelijk schadeloos te stellen. Zoo zal de handel stellig groot voordeel trekken van de prachtige havendie thans te Tandjong Priolc wordt ge sticht zoo zou die handel grootelijks gebaat kunnen worden door afschaffing van het consignatiestelsel aan de eeneen van het uit zenden van goederen op „eisch" van de andere zijde. En bij de voortdurende toeneming van het aantal inwoners zou de verplaatsing a an het grootste deel der ambtenaren geene groote daling in de waarde der eigendommen ten gevolge behoeven te hebben, wanneer die ver plaatsing zooals toch noodig zou zijn geleidelijk plaats vindt en eerst in een tijdsverloop van 20 of 25 jaren geheel haar beslag krijgt. Keeren wij thans tot Von Gagern terug. Zooals gezegdachtte hij eene versterking te Batavia noocjigom deze plaats tegen de eerste aanvallen des vijands te doen bestand zijn. De vesting, aangelegd volgens de denkbeelden van Van den Boschzou te uitgebreid zijn en te veel troepen vorderen; het plan van Van der Wijck van 1839 werd afgekeurd, omdat het volgens dat plan te versterken Oud-Ba- tavia te ongezond was voor de verdedigers. Von Gagern wenschte de versterking van Weltevreden door het te omgeven met eene go- bastioneerde enveloppeop de vier hoeken verzekerd door forten met bomvrije reduits. Een hiervan zou de bestaande citadel Prins Fre- derïk zijn; de overigen zouden worden geplaatst bij de brug van 3

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 41