416 deren. Dat het in de oogen ran hen, die van het oorlogsrecht eenè bepaalde studie hebben gemaakt, eenige gebreken moet hebben, mag worden aangenomenvooral als men weetdat van alle rechtswetenschap die van het oorlogsrecht de minst positieve is en men zich in vele pun ten, waar die niet bij tractaten of convention zijn omschreven, slechts aan de opiniën van bevoegde schrijvers kan houden, zonder meer. De codificatie van het oorlogsrecht blijft daarom zoo niet eene onmogelijke dan toch eene hoogst bezwarende, aan bijna onnoemelijke hinderpalen verbonden taak, omdat de verhouding tusschen de verschillende mogend heden eene geheel andere is dan die tusschen den staat en zijne burgers, den landsbestuurder en zijne onderdanen. Daar we ons niet gerechtigd achten om ons, wat de kennis van het oorlogsrecht betreft, op eene lijn te stellen met den Heer Klerclc, kan er van eenige critiek onzerzijds geene sprake zijn. Behalve het voorwoord, de inleiding, de beschouwingen van Generaal Knoop [welke zich, even als alle andere opstellen van dien kundigen en beminden opperofficierzeer aangenaam laten lezen], de oorzaken, die tot den Fransch-Buitschen oorlog hebben geleidhet staken der vijandelijkheden en de vredesvoorwaardenbehandelt het hier aangekondigde werk de ondervolgende kwestiéngeoorloofde en ongeoorloofde wapenshet indienst- nemen van wilde volksstammen; bombardementen; luchtvaart; de capi- tulatiën; de krijgsgevangenen; uitzetting van vreemdelingen in oorlogs tijd; francs-tireurs cn volkswapening; de veroveraar tegenover de bewo ners eener bezette landstreek; de goederen van den staat en die der particulieren gedurende den oorlog; het buitrecht; en de requisitiën en contributiën. Wij hebben het werk van den Heer Klerck van het begin tot het einde met veel genoegen gelezen en wenschen het naast dat van den Kolonel van den Generalen staf Ben Beer Poortugael te bewaren. Aan de officieren van het Indische leger wordt het ter kennisname aanbevo len. Vergissen wij ons niet, dan moet de prijs er van voor Indië f 3 bedragen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 424