421 Nadat het vijandelijk vuur tot zwijgen was gebragt, werd doorgemar cheerd tot pasar Samagani. Hier voegde zich Toekoe Moeda Baid hij de kolonne en volgde hij haar tot Missigit Lamara, waar hij uit angst achterbleef. In weerwil dat het hoofd der YII Moekims zich bij de kolonne ophield, werd men toch vrij hevj^ uit kampong Tjot Bada beschoten. Zich door dit vuur niet latende tegenhouden, werd de marsch voort gezet, eerst tot Missigit Lamara, waar de tegenstand zeer hevig was, en daar verder geen tegenstand ondervonden werd. Wanneer wij dit verslag lezen, weten wij nog zeer weinig, 't Is dan ook niet anders dan een kort, zelfs zeer kort rapport. Ik kan mij dan ook zeer goed voorstellendat iemanddie niets anders te lezen krijgt dan ditzich er over beklaagtdat er zoo weinig bekend wordt van onze expeditiën. Toch heb ik nergens een meer gedetail leerd openbaar gemaaktrapport kunnen vinden. Wel hebben wij soms een particulier schrijven in een of ander dagblad kunnen vindenmaar iederdie te velde geweest isweet welke waarde aan die particu liere berichten vaak toegekend moet worden. Trouwensmen behoeft daarvoor niet eens te velde geweest te zijn om te wetenhoe gebeur tenissen in 't dagelijksch leven door scheeve voorstellingen of door het mededeelen van gedeeltelijke waarheden eene onwaarheid kunnen worden. Gevaarlijker wordt dit evenwel, wanneer die particuliere berichten van het oorlogsterrein komen. 't Gebeurt zelfs ik heb 't bij ondervinding gezien dat zeer particuliere berichtendie nooit voor 't publiek bestemd waren, door de indiscretie van een onzer kennissen gepubliceerd werden. Zeker is het, dat berichten over oorlogshandelingen, waarvan de herkomst onbekend is, ons geen vertrouwen kunnen en mogen inboezemen. Ik zal daarom het hier boven overgenomen gedeelte van het offi cieel verslag zelf trachten aan te vullenwaartoe ik mij in staat gevoel, omdat ik aan de hier te beschrijven oorlogshandelingen -zelf heb deelgenomen. De kommandant der 1<= kolonne gaf op den 22 Maart de navol gende disposition De voorhoede zal gekommandeerd worden door den kapitein der Infanterie M. II. Vis en bestaan uit anderhalve kompagnie Infanterie, eene sectie kanons van 8 cM. berg, benevens het detachement Mi-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 429