34 Parapatan, nabij den grooten weg naar Meester-Cornells, en op Goe- noeng Sahari. Deze versterkings wijze is later, met de noodige onteigeningengeraamd op circa zeven millioen guldens en zou nu zeker nog veel meer kosten; daarvan is dan ook nooit iets geko men en de zetel des bestuurs ligt nog altijd open en bloot voor den eersten aanval des vijands, iets wat Von Gagerndie wilde bezuinigen zooveel hij kon, zeker ook onverantwoordelijk zou hebben geacht. De werken der strandverdediging die hun nut hebben bij een vijandelijken coup-de-mainzijn natuurlijk onvoldoende voor bescher ming der plaats, wanneer 's vijands aanval ernstig gemeend is, en zullen hem hoogstens dwingen om niet juist bij de oude stad, maar eenige palen oost- of westwaarts te landen. Yoor het eerste doel achtte Von Gagern ze noodzakelijk. De door Van der Wijch ontworpen en grootendeels uitgevoerde versterking van Soerabaja droeg Von Gagern''s goedkeuring wegdie versterking was noodig ter bescherming van de daar gevluchte koop vaardijvlootde maritieme inrichtingen, enz. De defensie van Straat Madoera achtte hij hoog noodzakelijkde wijzehoe zij het beste zou geschiedenhing nog af van nadere opnemingen en onderzoekingen. Zij is trouwens, voor zoover ons bekend isthans nog niet uitgemaakt, en de verschillende plannen zijn ons niet voldoende bekend om iets daaromtrent mede te deelen wat van belang voor den lezer kan zijn. Aan de haven van Tjilatjap hechtte Von Gagern meer gewicht dan een zijner voorgangers. Die haven moest krachtig worden verde digd; tusschen de Wijnkoopsbaai en Patjitan is zij het eenige punt aan de zuidkust, waar een vijand kan landen en een goeden weg vindt naar de binnenlandenzonder te stuiten op onze binnenlandsche versterkingende linie van de Toentang zou dan nutteloos zijn. Tji latjap's haven, die moeilijk geblokkeerd kan worden, is het meest geschikt voor het onderhouden der gemeenschap met het moerderland en de bevriende staten in oorlogstijd, zij verschaft bovendien eene veilige ligplaats aan de vloot, hetgeen te meer waarde heeftnu men op Batavia wegens aanhoudende aanslibbing, niet te veel kan rekenen, en het vaarwater te Soerabaja zich in Straat Madoera verplaatstzoodat ook daar de toekomst wellicht teleurstelling kan baren. De haven van Tjilatjap heeft die bezwaren nietom de aangegeven reden moet zij

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 42