423 Toen ik in' die stelling kwam, was het ongeveer 6 uur 's mor gens. De geheele kolonne rukte op en nam positie op de sawah nabij Lepongara. Daar werd eene kompagnie als etappepost achter gelaten onder kommando van den Kapitein I). Scliafer van het 11e bataljon Infanterie. Tot hiertoe was het terrein vrij goedmaar nu werden de sawahs weder nat, terwij de weg de zoogenaamde sultliansweg niet meer was dan een dijk van 1 M. hoog en breed. De talrijkedaarin voor de bevloeiing der sawahs gemaakte coupures maakten dezen weg voor de Artillerie bijna onbruikbaar. Daarom volgde dit wa pen, met hare bedekking, de marcheerende kolonne zijwaarts van den weg, op de sawah. Toen wij op die wijze ongeveer 300 a 400 passen gemarcheerd hadden, kreeg de voorhoede plotseling vuur op haar linkerflank uit den kampong Reliëng. Door eenige salvo's en een paar worpen uit de kanons werd dit vuur spoedig tot zwijgen gebracht en kon ik den marsch laten voortzetten. De sawahs werden hoe langer hoe natter, zoodat ook de Artillerie met hare bedekking wel den weg moest volgen. Op den pasar van Samagani gekomen, ondervonden we eene nieuwe vertraging, doordien een trekpaard van een dei kanons bij het nederdalen in een riviertje kreupel viel en door een paard van den stukskommandant vervangen moest worden. De marsch werd weder voortgezet, maar telkens ook weer vertraagd. De signalen „vooi- waarts" van den kolounekommandant konden ieder oogenblik niet worden opgevolgd; ik was eindelijk genoodzaakt, „halt te doen blazen voor de voorwacht. Uit Tjot Badct en Larnara opende de vijand een langzaam, maar later in hevigheid toenemend vuur, dat ik slechts spaar zaam deed beantwoorden. Zoo waren wij verder voortgesukkeld tot Laniara-Mesigitde Artillerie zou een schot doen, maar de vuurmond viel reeds bij het eerste schot van den dijk in de natte sawah. Toen ik met de voor- lioede de mesigit voorbij was, werd van drie zijden het vuur ge opend. Ik deed zooveel mogelijk opsluiten, maar het vijandelijk vuur nam, vooral uit Lamara-Toenonghand over hand toe. Een

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 431