431 nés namen zooveel mogelijk haren marsch door de kampongs. La ter, in April en Mei 1879, lieeft de Majoor Van Vugtmet zijne kolonne van Indravoeri naar Panteh-karangjuist door het passee- ien van opene sawahs, terwijl de vijand meester van den kampong- rand was, zoo vele verliezen geleden. Iedereen, die door kampongs heeft gemarcheerd, weet, dat de wegen, die men daarin vindt, niet anders zijn dan voetpaden van grootere of kleinere afmeting. De Inlander heeft dan ook geene behoefte aan breede wegen; want zelfs op brèede wegen loopen de Inlanders nooit naast, maar altijd achter elkander. Wij zullen dus meestal genoodzaakt zijn, ons langs voetpaden te bewegen. Het kappen van wegen dooi de kampongs zal hoogst zelden, en dan nog voor zeer korten afstand, kunnen geschieden; want die arbeid voet voor voet vordert veel tijd. De wegen over de sawahs, suikerrietvelden en opene grasvelden, bestaan voor het meerendeel toch ook alleen uit de voetpaden, die de Inlander volgt. Eene enkele maal kunnen wij wel eens met breed front daarover marcheeren, maar dit is alleen het geval voor korte afstanden, bij het bezetten van eene gevechtsstelling. Welke bewegingen komen dan het meest voor in de werkelijkheid? Deze zijn de flank- en opmarschen en het formeeren van het front rechts (links) en naar beide zijden. In zóó verre geloof ik dan ook, dat art. 129 der „Rekrutenschool" voor de Infanterie de werkelijkheid niet teruggeeft, omdat hetgeen daarin regel wordt genoemd, in waarheid uitzondering is. Mag die fout in een Indisch reglement blijven bestaan? Hu voor den (omgekeerden) regel een kommando bestaat, zoude ik dat ook wenschen voor de (omgekeerde) uitzondering. Er ontbreekt echter in dat reglement nog een ander kommando, dat voor een Indisch reglement eene leemte is, namelijk om van den marsch op tivee gelederen tot dien op een gelid en omgekeerd over te gaan. Yoor Indische marschen is dat bepaald noodig. Dan zou ook gezegd moeten worden wat, bij het aantreden op één gelid, behoort te worden gekommandeerd om de tweegelederen-formatie aan te nemen. Het kommando kan dan luiden: „Op twee gelederen rechts om. Dit stemt geheel overeen met hetgeen in de Inleiding der „Kompag- nieschool" vermeld staat bij het opstellen van eeDe kompagnie op één gelid. Ik had voor mijne kompagnie bepaalddat op het kommando

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 439