440 deze zelden eene grootere frontuitbreiding gehad dan 1200 a 1500 M. Hieruit wordt afgeleid, dat de divisie normaal 4 bataljons in de gevechtslinie moet plaatsen, waarachter 2 bataljons als speciale reserve noodig zijn. Dit te zamen vormt de 1° linie. Yoor de 2e linie of algemeene reserve blijven dan 6 bataljons beschikbaar. Staan de brigades achter elkander, dan heeft de voorste 4 bataljons ont wikkeld en 2 in speciale reserve; de achterste brigade vormt dan de algemeene reserve. Staan zij naast elkander, dan heeft elke brigade 2 bataljons in de gevechtslinie, 1 in speciale en 3 als alge meene reserve. Eene Duitsche brigade wordt regimentsgewijze achter elkander in twee liniën, of regimentsgewijze naast elkander in drie liniën opgesteld. Aan laatstgenoemde formatie geven vele schrijvers de voorkeur om het dooreengeraken van bataljons der verschillende regimenten te vermijden. Zulk eene linie noemen zij Treffenen verdeelen zij de voorste linie nog in Vortreffen" (ti railleurs en soutiens) en „Haupttreffen" (compaguiescolonnes.) De Nederlandsche Majoor Van Helden heeft in zijne „Nieuwere gevechts- leer voor bovengenoemde liniën de benamingen van le, 2e en 3e slaglinie aangenomen om verwarring te voorkomen met de onder- deelen der eerste slaglinie (tirailleurlinie, soutienlinie en bataljons reserve). De Generaal Lewal wil die onderscheiding in liniën niet meer toepassen, omdat gedurende het gevecht spoedig alle vorm van linie verloren gaat en soms de bataljonsreserve van het eene batal jon op gelijke hoogte staat met de compagniesreserve van een ander. Hij verdeelt zijne troepenmacht in: forces de combatforces ddappui en forces disponïbles. Al zijn wij het volkomen met den Generaal eens, dat in den loop van het gevecht de regelmatigheid der liniën zal verloren gaan, zoo achten wij toch de benamingen van slagliniën voor de normale gevechtsformatie der brigade eigenaardiger, omdat eene brigade zich oorspronkelijk toch werkelijk iu twee of drie liniën opstelt of ontwikkelt. \Y ij nemen dus de volgende termen aan Taste slaglinie of gevechtslinie, ontwikkeld iu tirailleurs, soutiens, compagnies- en bataljonsreserven. De formatie Tan een bataljon der geYechtslinie ie door ons medegedeeld in ad. 7, jaarg. 1879,

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 448