453 regelen naar de bewegingen der Infanterie." [Er bestaat van den Generaal-Majoor Whitton een voorschrift ten behoeve van de bewo gingen der Artillerie bij de exercitiën uit de Linieschool voor de In fanterie, met Cavalerie vereenigd. Dat voorschrift bestaat alleen in manuscript en werd toegepast, toen die kundige opperofficier in 1869 de le militaire afdeeling op Java commandeerde, waarin men toen vond 4 veld-bataljons Infanterie van 6 compaguicn, 1 escadron Cavalerie van 2 compagniën en 2 batterijen wM-artillerie a 8 vuurmondeneen uitmuntende, goed gedisciplineerde troep, dien we na 1873 te vergeefs gezocht hebben.] „Manoeuvreeren, d. i. het uitvoeren van eenige tactische veronder stelling, waarbij de onderscheidene troepensoorten overeenkomstig hare eigenaardige bestemming optreden, gebeurt slechts zelden." [Verder „De plaatsing der verschillende troepensoorten onderling laat soms veel te wenschen over, hetzij dat de gesloten Infanterie te dicht of geheel of gedeeltelijk vlak achter de Artillerie wordt opgesteldof dat de Cavalerie te zeer in de nabijheid van de andere wapens staat, enz. enz. en dus noodeloos aan het vijandelijk vuur is blootgesteld." [Eindelijk „Kortom, de hier bedoelde oefeningen, zoo als deze veelal plaats vinden, verdienen evenmin den naam van evolutiën, die noodig zijn als voorbereidend onderricht tot het manoeuvreeren, waarbij men zich zooveel mogelijk den oorlogstoestand behoort voor te stellen." Afgescheiden van de tactische wenken, in dat voorschrift te vinden, welke thans grootendeels verouderd zijn, bevat het veel goeds. Toch liet de toepassing er van veel te wenschen over. In 1872 werden „Nadere bepalingen omtrent de practische oefeningen van de troepen der vier wapens" [A. O. No. 102] uitgevaardigd. Ook deze bepalin gen bevatten zeer nuttige wenken. Of evenwel het practisch nut er van groot is geweest, weten wre niet. In 1873 begon de Atjehsche oorlog en kon men aan de oefeningen der troepen op groote schaal niet meer deuken. Alles ging op ia Atjeli. Toen echter de troepen macht aldaar in 1879 eene reductie onderging en sommige garnizoenen op Java een gedeelte hunner troepen terug zagen keerenbegon men weer op enkele plaatsen aan de gecombineerde oefeningen te denken. X O

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 461