454 II. Wat behoort het doel te zijn van de gecombineerde troepenoefe ningen? Wij zouden kortheidshalve voor het antwoord kunnen ver wijzen naar de in de jaargangen 1872 en 1873 van dit tijdschrift voorkomende opstellen over troepenleiding en troepenoefeningen. We doen dat echter niet en zullen het antwoord hier geven. Die oefe ningen moeten de chefs leerenmet betrekkelijk groote troepenmassa's om te gaan en deze te laten bewegen volgens cje voorwaarden van den oorlog. Die oefeningen zijn dus (eigenlijk) voor de chefs, niet voor de ondergeschikten. Het nut, dat b. v. de soldaat er uit trekt, isdat hij weêr marcheertschiet èn veclitwaarin hij reeds het geheele jaar door cornpaguies- (escadrons) en korpsgewijze geoefend wordt; want bij de gewone oefeningen van zijn bataljon leert de Infanterist b. v. een kampong, een boschraud, een brug of een bivak aanvallen of verdedigen. Yoor hem is dat hetzelfde of hij het leert bij eene compagnie, een bataljon of bij vier bataljonsmet Cavalerie of Artillerie vereenig'd. Het waarom en hoe blijft daarbij altijd het zelfde, dus ook het resultaat. Yoor den subalternen officier zal het zelfs gemakkelijker zijn, de fouten zijner ondergeschikten, bij der gelijke oefeningen begaan, aan te wijzen en te herstellen, wanneer b. v. twee compagniën elkander het bezit van eene versterkte mesigit betwisten, dan wanneer b. v. twee uit de drie wapens bestaande afdeelingen dat moeten doen. Of nu elke afdeeling in haar geheel dan wel eene compagnie geheel alleen marcheert, de soldaat, als individu, krijgt dan in beide gevallen hetzelfde onderricht in het marcheerenin beide gevallen zal hij dezelfde vermoeienissen kunnen ondergaan en dezelfde geschiktheid tot marcheeren opdoen. Hoogs tens zou men kunnen zeggen, dat de gecombineerde oefeningen op groote schaal hem meer afwisselingmeer genot als men wilzullen verschaffen. Yoor den officier verandert dit dadelijk. Reeds gedurende den marsch naar het oefeningsterrein worden zijne verplichtingen grooter, naarmate de marcheerende troep grooter is. Hetzelfde geldt ook voor het gevecht. Zijn blik, zijn oordeel, moet dan telkens verscherpt worden. Hoe hooger in rang, hoe meer hij in de gelegenheid wordt gesteld, dit bij de gecombineerde oefeningen te moeten doen, Yoor

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 462