457 rang. Komt hierin geene verandering, dan zullen ook de officieren van andere wapens het onaangename daarvan ondervindenwanneer het beproevingstelsel bij de Infanterie ook bij hun wapen, billijkheids halve, in toepassing wordt gebracht. Wat onze tegenwoordige hoofd officieren en kapiteins van de tactiek hebben geleerd te BredaKampen Meester-Cornells of elders, is tegenwoordig in vele opzichten niet meer bruikbaar. Hebben nu allen zich op de hoogte gehouden of kunnen houden van de veranderingen, welke de tactiek heeft ondergaan sedert hunne benoeming tot officier? Wat is voor het Indisch offi cierskorps de nieuwere tactiek Ziedaar vragengemakkelijk met eenige andere te vermeerderen, dat wij liever achterwege zullen laten. Maar dit is niet alles. Onze exercitiereglementen zijn verouderd. Toch worden ze niet gewijzigd en in overeenstemming gebracht met de nieuwere tactiek. De nieuwste proeven van reglementairen arbeid vielen niet gelukkig uit. De critiek op de reglementen voor het tirailleeren en de papens en schietoefeningen bij de Infanterie is niet malsch. Een reglement op de velddienst heeft nooit bestaan; hoe zij te velde reglementair geschiedt, weet niemand. Hoe moeten nu de gecombineerde troepenoefeningen vruchtdragend gemaakt worden, indien onze reglementen onvolledig en niet in overeenstemming met de nieuwere tactiek zijn Wat wordt gedaan om de beoefening daar van, hetzij vrijwillig of gedwongen, op wetenschappelijke bijeen komsten of door de tactische oefeningen op de kaartte bevorderen Wij tasten allen in den blinde. Wij weten zoodoende niet, waaraan wij ons te houden hebben. Onzekerheid, weifeling, mag te dien opzichte niet bestaan. Zullen de gecombineerde troepenoefeningen hetgeen toch wenschelijk is volgens vaste beginselen gehouden worden, dan moet men weten volgens welke. De tactiek is eene we tenschap, en zij is te positief om met hare kennis te sollen. Zonder die kennis baart een jaren lang verblijf te velde weinig. Toen de gecombineerde troepenoefeningen verleden jaar weder een begin hebben genomen, is daaraan niet gedacht. Een beginsel was er slechts, en dat was om infanterie officieren der bureaux als stafofficier aan de oefeningen te doen deelnemen. Populair zal die maatregel, om redenen die we niet wenschen te noemen, nooit wor den. Aan andere officieren der bureaux is niet gedacht. Eenmaal

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 465