458 slechts de Infanterieouder gewoonte, aan allerlei beproevingstelsels onderwerpende, ware het wel zoo goed, de A. O. No. 2, 9, van 1845, die nog altijd van kracht is, op te volgen. In die order lezen wij„Bij het doen der instructieve militaire wandelingen, hierboven sub 8, litt. f bedoeld, zal de militaire commandant of commandant der groote militaire afdeeling een of twee officieren der Infanterie designeeren om de dienst te verrichten van staf-officieren, welke officieren daartoe vooraf op de te houden tlieoriën de noodige instructie zullen ontvangen. Yan de zoodanigen, welke zich daarin bijzonder onderscheiden, zal in het zesmaandelijksch theorierapport (sedert vervallen), en wanneer zij zich daartoe bepaald eigenen, in de conduitelijst melding worden gemaakt." Aan den Generalen staf behoeven we niet te denken. IY. De meest instructieve vorm voor de gecombineerde troepenoefe ningen is, dat men de daaraan deelnemende troepen in twee partijen verdeelt. Yoor beide partijen wordt een algemeen plan opgemaakt, waarin het denkbeeld der oefeningen moet zijn opgesloten. De on dergeschikte aanvoerders mogen slechts kennis dragen van dat plan. De directe orders moeten hun alleen op liet terrein worden gegeven. Aan alle officieren, die aan de oefeningen deelnemen, moet ten aanzien van de uitvoering der bevelen de grootste ruimte van opvatting worden gelaten. Do officier, die de oefening leidt, moet hen tus- schen de grenzen hunner verantwoordelijkheid laten bewegen, zoo als die zich te velde zouden afbakenen. Elk der beide partijen moet de sterkte der tegenpartij kennen, maar onkundig blijven omtrent hare punten van concentratie. De officier, die de oefening leidt, moet van te voren op de hoog te worden gesteld van de door beide partijen voor de oefening ge nomen dispositiën. Indien het hem noodzakelijk voorkomt, om de eone of andere reden, tusschen de twee partijen te treden, zal hij aan die partij, welke zich volgens zijn oordeel vergist heeft, zooda nige inlichtingen omtrent de positie der andere partij geven, dat zij tot onmiddelijk gevolg hebben, dat de begane fout dadelijk hersteld kan worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 466