459 Dit is noodig omdat beide partijen in zoodanige positiën kunnen komen, dat zij elkander niet kunnen aanvallen. En dit mag niet gebeuren. Beide partijen moeten trachten, elkander aan te vallen. De Cavalerie tracht de voeling met den vijand te verkrijgen en te onderhouden. Yeldwachten worden gesteld. Yoor de verkennings- en veiligheidsdienst worden speciale voorschriften gegeven. Ivortom, men moet zoo waakzaam zijn als in den oorlog zeiven. (Daar de bij de gecombineerde troepenoefeningen in acht te nemen voorschriften in nauw verband staan met die voor de velddiensten beiden zoo getrouw mogelijk den oorlog moeten teruggeven, zou voor beiden ook slechts één voorschrift dienen gemaakt te worden, zoo als de in 1870 uitgevaardigde Pruisische „Yerordnungen iiber die Ausbil- dung der Truppen für den Felddienst und über die grosseren Trup- penübungen." Thans is voor het Indische leger een ontwerp-veld- dienstreglement in bewerking. Mogen de ontwerpers dezen wenk opvolgen.) Alle voorbereidende bewegingen moeten met de meeste zorg wor den uitgevoerd. In het werkelijke gevecht wordt de overwinning beslist hetzij door de numerieke meerderheid, hetzij door zoodanige bewegingen, welke de tegenpartij noodzaken, terug te trekken. Welke ook de oorzaak der overwinning moge zijn, de meerderheid of het overwicht der eene partij boven de andere laat zich in den oorlog altjjd zien, zoodat de nederlaag gewoonlijk niet moeilijk te constateeren is. Bij de oefeningen is dit geheel anders. Een troep, die op het ge vechtsterrein door het vuur overstelpt, omgetrokken of wel verrast zoude worden, kan op het oefeningsterrein zijne nederlaag ontken nen en het gevecht willen voortzetten. Dit is de klip, waarop men bij de oefeningen telkens stuit. Door de benoeming van scheidsrech ters wordt die echter ontweken. Scheidsrechters moeten bij elke partij zijn, de waarde der opera- tien beoordeelen en over het resultaat er van beslissen. De aanvoerder van elke partij kan, wel is waar, over de posi tie- van zijn eigen troep een goed oordeel vellen, maar zelden zal hij dat kunnen doen over die van zijne tegenpartij. Afwijkingen van opvatting over hetzelfde punt zijn dus bij beide partijen onver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 467