460 mijdelijk. Zeer vaak gelooven beiden, dat zij voordeelen hebben behaald, en wil geen van beiden zijne minderheid erkennen. Kwa men er dan geene scheidsrechters beslissen, de oefening zou telkens perioden van stilstand ondergaan. In de werkelijkheid wordt succes behaald door de kracht der feiten. Deze doen de schaal naar dezen of genen kant overhellen. Bij de oefeningen daarentegen, waarbij men geene rekenschap kan houden met materieele verliezen noch mot moreele factoren, kan de beslissing slechts komen van den per soon, die de oefening leidt. Het vonnis moet door dien officier wor den uitgesproken, maar daar hij zich niet gelijktijdig op alle punten van het oefeningsterrein kan ophouden, laat hij zich door de scheids rechters vertegenwoordigen, die-zijne adviseurs zijn. Het getal scheidsrechters mag niet willekeurig zijn, maar regelt zich naar de sterkte van beicle partijen en de uitgestrektheid van het- oefeningsterrein. Zij moeten dezelfde kennis dragen van alle be schikkingen, ten behoeve van en bij de beide partijen genomen, als de officier, die met de leiding der oefening is belast. De scheids rechters moeten door de troepen van beide partijen te herkennen zijn. Op de uitspraak van den scheidsrechter is geen hooger beroep toegestaan en moet gehoorzaamheid volgen, welke de rang van den commandeerenden officier ook moge zijn, die zich aan de beslissing van den scheidsrechter moet onderwerpen. De scheidsrechters moe ten echter zoo weinig mogelijk van hunne macht gebruik maken. Zij doen dat alleen, wanneer zij grove tactische fouten ontdekken of wel abnormale positiën van eene der beide of beide partijen willen doen veranderen. Zij mogen daarbij alleen te rade gaan met de om standigheden, die zich alsdan aan hunne opvatting vastknoopen, maar geene berekeningen maken over den invloed, dien hunne scheids- rechtelijke beslissing zoude kunnen uitoefenen op den verderen loop der oefening. Zij moeten hunne beslissing onmiddelijk mededeelen aan den met de leiding der oefening belasten officier. A an zeer kiesclien aard wordt de reeds zoo moeilijke taak van den scheidsrechterwanneer hij de uitwerking der Artillerie moet beoor- deelen. Het kan dikwijls voorkomendat de batterijen stelling nemen, zonder door den vijand bespeurd te wordenen toch zoodanig werk dadig vuur onderhouden, om daarvan bijna de onmiddelijke resultaten

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 468