- 461 - te verwachtenmaar ongelukkig ontsnapt zoo iets aan de blikken der tegenpartij. Een flankvuur b. v. kan op eene zijwaarts staande colonne gericht zijn, zonder dat deze er zelts iets van bespeurt. De scheidsrechters moeten nu met dergelijke, vaak zeer beslissende handelingen niet alleen rekening houdenmaar daaraan groote waarde toekennen. Er is meer. Gevechten om kampongs, versterkte mesrgitsenz., kunnen uren duren; want het is bij de troepenoefeningen zeer moeilijk, de behaalde voordeelen te wegen. Nu beslist de scheidsrechter naar de verkregen feiten en liet geheel der voorbereidende bewegingen. Bevindt zich een troep, zonder het te weten, in een bij uitstek gevaarlijken toestand, dan kan die troep door den scheidsrechter buiten gevecht worden gesteld. In dat geval moet die troep tot achter zijne reserve' terugtrekken.Nemen de bewegingen van beide partijen zoodanige wending, dat zij van die in de werkelijkheid afwijken, b. v. wanneer de tirailleurs op een te korten afstand vuren, of ook wel wanneer de troepen tot het gevecht van man tegen man zouden overgaandan laat de scheidsrechter de beweging staken door een signaal, b. v. „Halt over de geheele linie." Dit signaal moet worden herhaald door de hoornblazers en trompetters. En op hetzelfde oogenblik moeten alle troepen op de plaats halt houden. De Infan terie zet de geweren aan rotten. De Cavalerie stijgt af. Kortom alles: tirailleurs, patrouilles, enz., houdt halt. Daarna wordt het signaal „Officiersappèl" geblazen, en begeven zich alle officieren naai den officier, belast met de leiding der oefening, die de begane fouten en onwaarschijnlijkheden aanwijst en vervolgens zegt hoe zij verhol pen moeten worden. Moet de oefening doorgaan, dan laat die officier b. v. het signaal „Het geheel avanceeren" geven. Dit signaal wordt door de hoorn blazers en trompetters herhaald, en de oefening alsnu met inacht neming van de gemaakte opmerkingen doorgezet. Is de oefening geëindigd, dan laat de met de leiding daarvan belaste officier het signaal „Critiek" blazen, waarop alle officieren zich naar hem begeven. Deze laat dan zijne critiek óver de oefening hooren. Na de scheidsrechters te hebben gehoord en zijne bemerkingen op het gedrag en de houding der troepen te hebben gemaaktgeeft de met de leiding der oefening

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 469