38 den en de vracht voor den overvoer van goederen en materialen, waarvoor gezamenlijk nog ruim 31- millioen werd betaald. Nu is het waar, dat tegenover deze hooge kosten tijdens de expeditie het voordeel staat, dat men in tijd van vrede totaal ontheven is van de kosten van onderhoud en opbewaring van transportschepen en het in betaling houden aan het van die tak van dienst verbonden personeel. Of echter dit voordeel opweegt tegenover de belang rijke nadeelen, aan deze wijze van bevrachting verbonden, meenen wij te moeten betwijfelen. Het transportwezen toch is veelledig, en het is niet immer mogelijk, vaartuigen te vinden, die onmiddelijk voldoen aan de eischen, die voor hunne bestemming noodig zijn. Dat alsdan daaraan eerst moet voldaan worden, is natuurlijk, en de tijd zoowel als de kosten, die hieraan besteed worden, moeten niet over het hoofd worden gezien. Zoo heeft bij voorbeeld de Kosmopoliet III f 28673,94 gekost om dit vaartuig van den toestand, waarin het verkeerde, geschikt te maken voor het doel, dat men er mede be oogde. Dat van deze kosten niet het voordeel genoten wordt, dat er aan geëvenredigd is, is duidelijk, Ware toch kort daarna voor eene nieuwe expeditie een soortgelijk vaartuig benoodigd, dan had men noodwendig in dezelfde uitgaven moeten vervallen. Een ander groot nadeel is het betrekkelijk onafhankelijk standpunt, waarop het personeel dier vaartuigen staat. Hunne belangen zijn in den regel lijn recht in strijd met die van het gouvernement; nog meer echter dan dit, is het noodlottig, dat het geen belang heeft bij het welslagen eener expeditie, een belang, dat aanleiding geeft tot werkzaamheid en opoffe ring en zich in de uiterste omstandigheden doet schikken. Deze hinderpaal is zóó belangrijk, dat het wenschelijk is, dat wij daar een oogenblik bij vertoeven, ten einde dien juister te doen uitkomen. Het vaartuig, in den toestand, waarin het verkeert, ongeschikt zijnde voor het beoogde doel, hebben wij reeds gezien, dat het nood zakelijk ishet te transformeerenten einde het aan het doel te doen beantwoorden. Spoed is hierbij natuurlijk een voorname fac tor daar tijd geld is. Het belang echter der reederij isdat deze bewerking zoo lang mogelijk dure, daar ook voor haar tijd geld is. Op medewerking behoeft men dus al zeker in dit opzicht niet te rekenen. Alle handelingen van den gezagvoerder zijn na-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 46