462 belaste officier zijn oordeel over den algemeenen uitslag van het ge vecht te kennen. Acht hij dit noodig, dan vraagt hij ophelderingen aan lien, die daarbij de hoofdrollen hebben vervuld. Hij heeft het recht maar make daarvan slechts in zeer bijzondere gevallen gebruik om in het openbaar zelfs eene berisping te geven. De overgang van den toestand van gevecht tot dien van rust moet bij de oefeningen op dezelfde wijze geschieden als in werkelijkheid. Een eenvoudig conventioneele stilstand van vijandelijkheden mag dus nimmer plaats hebben. Na afloop der critiek late men daarom de algemeene beweging vervolgen door het signaal „Voorwaarts." Daarna eindigt het gevecht achtereenvolgens op alle punten, zooals zich dat in de werkelijkheid zoude voordoen. Dit moet consequent doorgezet wordenzoo zelfs, dat b. v. de vervolgens naar hunne garnizoenen terug- keerende troepen van beide partijen elkander op hun terugmarsch nimmer op dezelfde wegen mogen kruisen. Kortom, men moet den oorlog zoo goed mogelijk nabootsen met zijne onverbiddelijke eischen. Zóó opgevat, zullen de gecombineerde troepenoefeningen nut stichten. Worden zij, op die wijze, twee, hoogstens drie malen per jaar gehouden, dan is dat voldoende. De plaatsen, waar de oefeningen moeten gehouden worden, zijn gemakkelijk aan te wijzena. in de residentie Bataviab. in de residentiën SamarangSoerakartaDjok jakartaKadoe; c. in de residentie Soerabajad. op Sumatra?s- Westkust door de troepen van PadancgPadang-Pandjang en Fort De Koek. Worden de oefeningen goed gehouden, dan behoeven ze, zoo als wij reeds zeiden, niet meer dan een paar malen 'sjaars plaats te hebben. Er schiet dan tusschen de oefeningen tijd genoeg over voor de keuze van geschikte oefeningsterreinen en het nemen der voorbe reidende maatregelen van administratieven aard, betrekking hebbende op voeding, transport, onderhandelingen met het civiel bestuur en de eigenaren der terreinen, waarop geageerd moet worden, enz. enz. Nadere omschrijving hiervan achten wij overbodig. Wie moet echter de kosten der troepenoefeningen dragen De officieren en de militaire cantipes of de staat? In Nederland worden daarvoor jaarlijks gelden op de begrooting van Oorlog uitgetrokken. Waarom ook niet in

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 470