463 Indiëzoo ais reeds voor de Artillerie en de Genie geschiedt? De troepenafdeelingen, die aan de oefeningen deelnemen, moeten zoo veel mogelijk op oorlogsterkte uitrukken, opdat ieder officier minstens op dezelfde wijze optreedt als hij dat te velde zoude doen. Dit alleen wekt reeds zijne ambitie genoeg op. Daarbij komt nog het ontzag voor het alziend oog van den scheidsrechter (die hem elk oogenblik kan waarnemen) om hem ten allen tijde zóó attent te maken, alsof hij te velde was. Oppassen is de beste boodschap. Wordt hem vervolgens de aan zijn rang verbonden volle verantwoordelijkheid gelaten, dan zal hij van zeil zijn initiatief toonen en medewerken om zijn aanvoerder de overwinning te doen behalen. Y. Uit het voorgaande zal het duidelijk gebleken zijn, dat we de gecombineerde troepenoefeningen alleen beschouwd hebben uit zoo danig oogpunt, dat de tegenpartij een Europeesche vijand is. We hebben dus, in plaats van den regel, eene exceptie behandeld en daarop ons betoog gebouwd. In rechtskundigen zin zou dit een valsch pleidooi wezen. Waar blijft nu de Inlandsche vijand, zal men zeggen.. Dien vijand hebben we echter niet vergeten. Wij stelden de ex ceptie, in plaats van den regel, voorop, omdat de verdediging van In dië tegen een buitenlandschen vijand als hoofdzaak moet worden be schouwd. Dit kan bij de opleiding en vorming onzer officieren en bij de oefeningen onzer troepen niet genoeg in het oog worden ge houden. Dat wij den Inlandschen vijand niet als hoofdzaak beschou wen, is geen paradox. Eene nederlaag tegen den buitenlandschen vijand kan de kolonie in andere handen doen overgaan! Eene ne derlaag bij eene expeditie tegen een inlandschen vijand kan voor onze troepen hoogstens eene zeer tijdelijke teleurstelling zijn; overwinnen zullen zij altijd, wanneer de zuinigheid de wijsheid niet bedriegen wil. Er is dus voor een Indisch officier, behalve de Inlandsche tac tiele, nog eene Indo-Europeesche tactiek te leeren. De laatste is niet anders dan de Europeesche tactiek, gewijzigd naar Indisch terrein, enz. Maar daar het terrein, waarop Europeesche troepen zich in Indië tegenover Europeesche troepen zullen bewegen, veel minder ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 471