- 467 voor Indische officieren? De. tactische oefeningen op de haart zul len dan veel meer nut opleveren. Intusschen kunnen die oefeningen op de wetenschappelijke bijeenkomsten van .officieren reglementair worden ingevoerd. Aan een onzer officieren zou dan de samenstelling belmoren te worden opgedragen van eene Indische handleiding voor de tactische oefeningen op de kaart. Worden deze op de door ons aangegeven wijze reglementair ingevoerddan zullen zij dQ officieren dwingen tot eene wetenschappelijke beoefening der Inclo-Europeesche tactiek. En met eene voldoende kennis daarvan zullen de gecom bineerde troepenoefeningen zeker het gewenschte resultaat opleveren. Anders zal men er steeds mede blijven spotten. VI. Zouden nu bij deze oefeningen geene veronderstellingen te maken zijn, waarbij indien men dat noodig mocht achten de tegenpar tij een Inlandschen vijand voorstelt? Wij gelooven het wel. Vu reeds worden dergelijke veronderstellingen en wij vernemen met goed gevolg bij de tactische oefeningen op de kaart gemaakt. Op het terrein zullen ze zeker minder moeilijk te maken zijn. We hebben in ons leger Javanen, Madoereezen, Boegineezen en andere Inlanders, die de vechtwijze van hun landaard kennen. We hebben ook genoeg officieren, die getoond hebben, deze troepen geheel in de hand te hebben en dus ook wel, met intelligentie, den Indischen ooilog in zijn inlandsch. karakter zouden kunnen nabootsen. Dat karakter is genoegzaam bekend en vordert dus hier geene omschrij- ving. Wie bovendien de regels kent van den guerilla- en den klei nen oorlog, weet wat bij hinderlagen, bij de overvalling van trans porten en convooien en verder bij de handelingen van partijgangers in acht genomen moet worden. We zijn tegen eene ontijdige invoering der gecombineerde troepen oefeningen als in dit opstel omschreven is. Ze leidt tot niets, en men zal zoodoende weer bij liet oude blijven. Eene oordeelkundige voorbereiding langs theoretischen en practischen weg ga in elk ge val vooraf. Wat de theoretische voorbereiding is, hebben we gezegd. De practische is ook bekend. Men denkt soms, dat deze door ons ver blijf te velde onnoodig is; dit is niet juist; zijn allen practisch genoeg?

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 475