468 Men beginne eerst met eene gewone verkenning met Infanterie of Cavalerie. Daarna b. v. met een marsch van een bataljon Infanterie, waaraan toegevoegd wordt eene sectie veld- of berg- artillerie, met een detachement van 20 cavaleristen, eene ambulance, koelies (trein) enz. Laat dien marsch eerst op den grooten weg plaats hebben tot dat de spits den vijand ontdekt heeftmeer niet. Hoe zal men de colonne indeelenwaar b. v. de Artillerie, waar de ambulance, de koelies, enz., plaatsen gedurende den marsch? Wel ke veiligheidsmaatregelen te nemen? Hoe de marschvorm met het oog op het terreinHoe groot de afstanden tusschen de deelen der colonne? Bij dagen 's nachts. Enz.Een rivierovergang, eerst zonder hulp van genietroepen, met eigen (pionnier) krachten. Hoe de stelling der troepen gedurende den arbeid aan de brug? Eene bivakkeering met regelen voor alarmstelling. Eene alarmeering. Yervolgens een marsch met een aanval op den (denkbeeldigen) vijand. Welke dipositiën te nemen? Dan dezelfde oefeningen langs slechte, smalle, ongebaande wegen, op zeer geaccidenteerd ter rein. En zoo verder, tot dat de tijd daar is voor de gecombineer de troepenoefeningen in twee partijen. Een en ander met rapporten en schetsen van het terrein. Daarbij moet eenheid van opvatting zijn. Yan daar de noodzakelijkheid van een voorschrift ten behoeve van deze oefeningen, zoo als in Frankrijk en Duitschland, dat slechts het doel er van bevorderlijk kan zijn, en waarin ook de inrichting behoort voor te komen van de verkennings- en gevechts-rapporten, marschtableaux, rapportkaarten, enz. Wij vertrouwen op de goede inzichten van het Legerbestuur.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 476