39 tuurlijk op eigenbelang berekend, en zijn eigenbelang is voor een groot deel opgelost in het belang der reederij. Wel is waar bepaalt het kontrakt in den regel wederoplevering in den oorspronkelijken staat, maar er zijn wijzigingen, die noodzakelijk aangebracht moeten worden, welke het stipt nakomen van deze bepaling onmogelijk maken.— Als voorbeeld behoeven wij slechts het aanbrengen van patrijspoorten en spuigaten aan te voeren. Hoewel het waar isdat hierdoor niets aan het verband van het vaartuig geschaad wordt, en dus de waarde als vaartuig onverminderd blijft, zoo kan daardoor toch aan defiaai- heid van het vaartuig nadeel worden toegebracht. Het vaartuig, eenmaal beladen zijnde, treedt er een nieuw tijdperk van tegenstrij digheid der onderlinge belangen op den voorgrond. Zoowel uit een financieel als krijgskundig oogpunt zal snelheid thans een hoofd- vereischte zijn, om zijne legermacht met de minste kosten m den kortst mogelijken tijd disponibel te hebben, waar zulks gevorderd wordt. En nog één punt komt hierbij in aanmerking, namelijk dat die troepen zoo krachtig, dat is zoo gezond mogelijk zijn moeten. De belangen van den scheepsgezagvoerder zijn echter geheel anders. Ook zijn eigenbelang gaat hier niet meer met dat van zijne reederij samen. De reederij heeft belang bij het bevrachten van veel schepen. De gezagvoerder echter heeft belang, dat zijn vaartuig zwaar wordt bevracht, vooral als het levende vracht en wel speciaal troepen en geld betreft. Het aangeven van het juiste getal troepen, dat met eenig vaar tuig kan vervoerd wordenis geene gemakkelijke zaak. Berekening volgens tonnenmaat leidt dikwijls tot de meest absurde resultaten en is ook geheel verkeerd. Alleen onderzoek in loco kan de gewensch- te nauwkeurigheid in de bepaling toelaten, bij welk onderzoek men zijne aandacht aan tal van bijzondere omstandigheden moet schenken. Maar 'zelfs zonder de noodige zaakkennis is dit onderzoek niet uit voerbaar. Daar nu het aangegeven belang van den gezagvoerder schijn- baar overeenkomt met het economisch belang van het gouvernement is men dikwijls geneigd, aan de minst vertrouwbare personen veel vertrouwen te schenken. Terecht dan ook betwijfelt Monitor of men bij de beoordeeling van eene zoo gewichtige kwestie op de verzekering van belanghebbende deskundigen mag afgaan. En dat dit ook bij de

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 47