473 soms, omdat ook liet acliterlaadstelsel aanleiding kan geven tot meerdere munitieverspilling, weder trompladers gaan nemen? Wij moeten de meest mogelijke partij van ons geweer trachten te trekken en ons daar bij doordringen in de kennis der eischen, waaraan het vuur op groote afstanden moet voldoendan behoeft er geen gevaar te bestaan voor onnadenkend schieten en munitieverspilling; en deze eischen zijn: a. voor den officier 1. uitstekende kennis van het geweer en het terrein; 2. kalmte en moreel overwicht op zijne minderen b. voor den soldaat 1. vertrouwen in zijn aanvoerder; 2. goed schieten en onderwerping aan eene strenge vuurdiseipline. That is the question. Door enkele schutters in de gelegenheid te willen stellen, te vuren op groote afstanden en deze schutters over de kompagnie te verdeelen, zoo als de geachte schrijver voorstelt, komt men in de eerste plaats weder tot het moeten medenemen van verschillende munitiën. Eene zwarigheid, die men maar al te zeer gevoeld en waarover men genoeg gezucht heeft voor dat men in die munitie meer eenheid kon brengen. Maar daarbij geven die enkele schutters geen voordeel. liet vuur namelijk op groote afstanden moet uitsluitend salvo vuur zijn. Zal men nu die man schappen met ver dragend geweer eerst moeten vereenigen, dan zal het geschikte oogenblik dikwerf voorbij zijn. Wij eindigen hiermede en hebben gemeend, een kort woord van protest in hot belang van het leger niet achterwege te mogen latendaar wij het onverantwoordelijk zouden vinden, als men den door den geachteu schrijver aangewezen weg insloeg. Wij blijven van meeningdat de hier gestelde vragen meer overweging verdienen en hopen, dat men spoedig zal besluiten, uitvoering te geven aan 1 en 3. W at 2 betreftde schietschooldaaraan is wellicht door den minder gunstigen finantieelen toestand van den staat, vooreerst niet te denken, ofschoon de daaraan verbonden uitgaven toch zoo belangrijk niet kunnen zijn. Om echter voorloopig aan het gemis daarvan te gemoet te komen, zoude het overweging verdienen, of men bij aanvragen om verlof naar Nederland van officieren der Infanterie niet zou kunnen voorschrij ven, tevens op te geven of do betrokken officier ook geneigd was, zich eventueel bij de ïformaal-schietschool in 's Gravenhage te laten deta- cheeren. Men zoude dan 10 a 12 officieren, of meer, kunnen oproepen, die dan, onder genot van eene voldoende toelage, de daar te geven lessen

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 481