BOEKBESCHOUWING. Les Indes Orientales Neérlandaises. L'ile des Celebes. Souvenirs par le Général ba ron Lahure, aide de camp du Roi des Bei ges. Bruxelles, librairie C. Muquardt, Merz- bach et Falk, éditeurs. Rotterdam, H. A. Kramers et fils, libraires-éditeurs. 1880. De schrijver van het aangekondigde werk, Luitenant-Generaal in Bel giëdiende van 1821 1830 bij het wapen der Cavalerie in Inclië in den rang van wachtmeester, tweeden en eersten luitenant. In het onge lukkige jaar 1830 dwongen hem de noodlottige gebeurtenissen, die het jeugdige koningrijk der zeventien provinciën in twee deelen splitsten, als een zoon van het Zuiden, de gelederen van het leger van het Noor den voor goed vaarwel te zeggen, om zijne ondervinding en talenten aan 'het nieuwe bestuur van zijn vaderland aan te bieden; pour lui une ac tion sans blame et sans reprocheEn' thans eene halve eeuw later gereed om, zoo de dood hem nog niet wenkt, binnen kort deel te nemen aan het halve eeuwfeest van Belyië's onafhankelijkheid, voldoet hij aan eene lang gevoelde behoefte, dat leger in een publiek geschrift te herden ken en zijne hulde te betuigen. Eene daad van beteekenis, die den man van eer kemerkt! Eene daad, die, vooral door ons, Indische officieren, waardeering verdient en een groot contrast vormt met hetgeen een Bel gisch Generaal, ook een zoon der revolutie, in 1876 heeft gedaan. Maïs pourquoi saigner une plaie cicatrisée? Nu er zoowel in als buiten het leger in België stemmen opgaan, die eene militaire en tolverbinding met Nederland wenschen; nu die stemmen weerklank vinden in het Noorden, en zelfs bij officieren van het Indische leger, moeten wij over het verle den zwijgen. Maar wij zwijgen niet over het verleden van Lahure, dat zoo schitte rend was en hem, ware hij, even als Mickiels, in het Indische leger ge bleven, wellicht de hoogste rangen daarin zoude hebben doen bereiken

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 487