483 loopbaan beeft kunnen waardeeren, bewonderen en tegenover den vijand brengenDezen lof, uit den mond van een vreemdelingdie zelf regi mentscommandant en inspecteur van het wapen bij het Belgische leger is geweestkunnen de Ned.-Indische cavalerieofficieren niet genoeg naar waarde schatten. Wat heeft men dan ook toen met die Cavalerie op Java en Celebes veel kunnen doenIk heb die Cavalerie zegt de Generaal dan ook altijd beschouwd als een onberispelijk type, „dont j'ai essayé, par la suite, de rapprocher autant que possible, les corps de cavalerie confiés a mon cominandement." Dat ook hier aan geene over drijving kan gedacht worden, moge uit de volgende beschouwingen van den Generaal blijken. De algemeene regelen, die het gebruik van het wapen tegenover den vijand beheerschen, zijn toepasselijk onder alle omstandigheden van den oorlog. Feitendie overdacht en opgeteekend verdienen te worden, bij een veldtocht, waarin de Cavalerie slechts eene beperkte sterkte heeft, zijn, wel bezien, een en hetzelfde als die, welke nuttig betracht kunnen worden, wanneer er, zoo als in de Europeesclie oorlogen, sprake is van eene veel grootere ontwikkeling van ruitercorpsen. Wat men bij gevechten van Cavalerie tegen Inlandsche ruiterij in acht moet nemen zoo als die gevechten zich in deze eeuw nog in Indië, voornamelijk op Celebeshebben voorgedaan en ook Lahure ze heeft bijgewoond, geldt ook voor de cava- leriegevechten in Europa. Een voorbeeld slechts. Eene batterij Artillerie vuurt op de vijandelijke ruiterij, die een aanval op onze troepen doet. Dat vuur heeft uitwerking. De vijandelijke ruiters beginnen te weifelen. Er is eene golving zichtbaar in die aanvankelijk goed aaneengesloten drommen. De commandant van onze Cavalerie ziet daarin wanorde komen. Onmiddelijk déploieert hij zijne ruiters. Het tijdstip om te chargeeren kan niet gunstiger zijn. Hij maakt van dat oogenblik een behendig ge bruik. 't Is een talent, een kostbaar talent, dat de cavalerieofficier slechts kan verkrijgen door zijn Laliure noemt het „coup d'oeil mi litaire" en door aanhoudend op al de phasen van het gevecht te letten. Waarop zal gechargeerd worden? Daar, waar de vijandelijke ruiterij nog liet meest gesloten isen dan is ook de kracht van den tegenstand ge broken. Een kilometer afstand of iets meer wordt in galop afgelegd, on onze geheele Cavalerie komt in de mêlee. In Indië of in Europa hot verschil kan niets zijn. „Poursuite a bride abattue, se frayer un chemin a coups de sabre et la lance au poing." Maar indien nu die commandant der Cavalerie niet laat chargeoren; indien hij op het gun stige oogenblik daartoe die vaardigheid van uitvoeringdien blikdat

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 491