493 gadecommandant partij kunnen trekken yan eene fout van den vijand ten aanzien van eene splitsing zijner strijdkrachten in den samenhang zijner linién, wanneer de aanvoerder niet heeft te beschikken over eene vlugge, stoutmoedige en goed geoefende ruiterij? Niemand zal ook, meer het eigenlijke gevechtsterrein beschouwende, ontkennen, dat de Cavalerie hij de vervolging van den vijand of de dekking van een terugtocht eene overwegende rol speelt; maar niemand zal ook tegenspreken', dat zij die rol niet goed kan vervullenwanneer haar die mate van kracht ontbreekt noodig voor den schokdien zij daarbij moet aanbrengen. En nu van den schok op de charge komende, herhalen wij hier, dat Lahure zijne uitvoerige beschouwingen daarover baseert op hetgeen hij daarvan in Indië geleerd heeft. „Nous attaquions généralement en échelons se sou tenant réeiproquement dans le sens de l'effort principal ou latéralemeut, selon les circonstancesun de nos contingents montés nous suivait en réserve et nous permettaitle cas échéantde reprendre l'offensive lors- que les échelons de tête se heurtaient a des masses trop résistantes." Het welslagen van eene charge hangt af van de hebbelijkheid dei- ruiters en de bekwaamheid van den officier, die haar leidt. Dappere en ondervindingrijke ruiters, op goed afgerichte en aan lange gangen gewende paarden gezeten, zullen den vijand altijd te lijf komen in eene ordezoo veel mogelijk overeenkomende met de tweegelederenformatiedus weinig of geene achterblijvers leveren, die de diepte der colonne vermeerderen, en weinig of geene openingen over de lengte van het front maken. Al leen eene oppervlakkig geoefende ruiterij vormt gedurende eene charge honderde bochten in hare gelederen en diepe groepenwier gangen trager worden, zoodat de aanval weifelend en onbeteekenend wordt. Daarnaar kan men de wezenlijke waarde der troepen te paard beoordeelen. Wanneer het oogenblik voor de charge gekomen is, dan moet de Ca valerie trachten, in den snelsten gang den vijand te lijf te komen; zij moet in den draf en daarna in galop weten over te gaanaltijd in goede orde, hoe groot de afstand ook zij van het punt, waar de aanvoerder het signaal voor de charge laat geven. Het succes der charge hangt grootendeels van de orde af, welke de ruiterij in hare gelederen weet te bewaren, vóór dat zij tot den snelleren gang overgaat en terwijl zij zich gedurende dien gang deploieert. Ageerde de Cavalerie op Celebes met de andere wapens, dan chargeerde zij op den vijand, nadat deze dooi de Infanterie uit zijne bentings was verdreven, om hem van zijne terug- tochtslijn af te snijden; de Artillerie volgde dan de bewegingen der Ca valerie en mitrailleerde op de vluchtelingen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 501