499 die dienst worden om zoo te zeggen specialiteiten gevorderd, zoo als Lahure er liet onwederlegbaar bewijs van gezien beeft, toen bij tijdens den oorlog op Java eene uit verschillende nationaliteiten bestaande en 3 a 400 man sterke afdoeling Cavalerie (let op die cijfers) commandeer de en in de gelegenheid werd gesteld om gemakkelijk en fijn te on derscheiden en zijne ruiters zooveel mogelijk te gebruiken, daar, waar zij het best voor hunne taak berekend waren. 't Is eene dwaling, zegt hij, te gelooven, dat, „pour bien opérer en rideau, il faille se faire précéder d'une multitude de cavaliers ou de pa trouilles." Daarvoor zijn de oogen voldoende, maar 't moeten goede oogen zijn. De ruiters, die men voor het onderzoeken bestemt, moeten met oordeel gekozen worden, geoefend en geheel klaar gemaakt zijn door den escadronscommandant. "Wanneer deze de zekerheid zal hebben verkregen, dat allen van zijn kader onderofficieren en brigadiers benevens een twintigtal manschappen volkomen geoefend zijn voor die en andere speciale diensten, dan mag hij het er voor houden, dat hij in staat zal zijn, aan alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden, mits hij er steeds voor zorg drage om een gelijk aantal personen voor die diensten op te leiden om bij mogelijke verliezen als aanvulling te kun nen dienen. Die reserve is noodig. Is het escadron in staat, als gor dijn te fungeeren, dat de tactische handelingen van onze eigene troe penmacht aan de oogen des vijands onttrekt, dan zal eene grootere af- deeling Cavalerie het zoo veel beter kunnen doen, hetzij dat deze ge heel op zich zelve ageert, hetzij dat ze een integreerend deel uitmaakt van eene groote troepenafdeeling te paard, die met de strategische of tactische veiligheidsdienst belast wordt. Zal de Cavalerie dat gordijn goed vormen en hare beschermende taak doeltreffend uitvoeren, hetzij in toestand van rust of in dien van beweging, dan is het aanbevelens waardig om daarbij hoe sterk de daarvoor bestemde ruiterij ook moge zijn volgens een bepaald plan te werk te gaan, alle gewilde waarbor gen voor welslagen aanbiedende. Dat plan maakt voortaan een deel uit van het programma voor de tactische bewegingen van het wapendiet bestaat daarin, dat men de beschermende Cavalerie in drie opvolgende liniën échelonsverdeelt: a. de onderzoekingslinie (l'échelon d'explora- tion)b. de veiligheidslinie (l'échelon de süreté); en c. de soutienlinie (l'échelon de soutien). De eerste keten houdt de voeling met den vijand en tracht alles van dezen te ontdekkende daarin geplaatste manschappen moeten, zuiver, zien. De tweede keten isoleert alle troepen van den vijand, die het gordijn moet beschermen; de daarin geplaatste afdeelin-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 507