521 Daendels gebezigd]men stelde het cijfer der uitkeeringen, zoo als dat oorspronkelijk was bepaald, vatbaar voor vermeerdering en ver mindering. Zonder nadenken werd dus niet gehandeld. Wel liet men de gehuwden in verhouding tot de ongehuwden te weinig betalen; de bijdragen stelde men in 't algemeen te laagen men hield geene rekening met het verschil in leeftijd der paren, die in het huwelijk tradenmaar dit laat zich verklareneensdeels door gebrek aan ondervinding, anderdeels door weinige bekendheid met de wet van sterfte voor onze Indische bezittingen, en eindelijk doordat niemand zal hebben ondersteld, dat het niet innen van hoogere premiën bij aanmerkelijk verschil in leeftijd tusschen man en vrouw aanleiding zou kunnen geven tot de speculatie om, door het trouwen van zeer jonge vrouwen, tegen de minst mogelijke betaling het meest moge lijke uit het fonds te trekken. Waarschijnlijk zal men, wat aangaat het laatste punt, zijn uitgegaan van de onderstelling, dat daar, waar de kansen om op lateren leeftijd met jonge vrouwen in het huwelijk te treden, voor alle leden van het officierskorps gelijk stondenook de contributiën moesten gelijk zijn. Later, toen de finantieele toe stand van het fonds stijving der kas noodzakelijk maakte, werd hierin verandering gebracht. Echter niet in die mate, dat de oorspronke lijke strekking van het fonds, die wasonderling hulpbetoon met onderlingen waarborg, geheel verloren ging. Dat men, tijdens de eerste oprichting van het fonds, de gehuwden, in verhouding tot de bijdragen der ongehuwden, te weinig liet betalen, is reeds hier boven gezegd. Dit euvel, gedurende de eerste twintig jaren van 's fonds be staan nog verergerd door het meestal bij wijze van gunst ter zijde stellen van de beperkende bepalingen omtrent het sluiten van huwe lijken, werd ook later niet weggenomen. Men vergat, dat naarmate het trouwen veelvuldiger werd, niet alleen 's fonds belang, maar ook de billijkheid tegenover hen, die reeds vroeger deelgenoot waren, ge biedend vorderde, dat niet de gewone, maar wel dë huwelijks-con- tributiën werden verhoogd, dat wil zeggendat alleen zij getroffen werden, wien de gelegenheid werd gegeven om van de meerdere vrij gevigheid ten aanzien van de huwelijken gebruik te maken. Im mers zeer terecht wordt het door David gezegd moest elke toe neming van het aantal gehuwden ook het aantal weduwen doen stij-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 529