44 vernement eene nieuwe sloep restitueerde, vonden de gezagvoerders het voordeeliger, voor eene reeds defecte sloep eene nieuwe te be komen. De moeilijkheden, die hieruit voortvloeiden, maakten dat aan den arbeid veel tijd nutteloos is verspild en ^oor de betrokken officieren bezwaren werden ondervonden, die haast niet aanneembaar zijn dan in de overtuiging, dat een ieder trachtte in zijn eigen belang zoo veel mogelijk te werken, ten nadeele van het gouvernement. Dit is het noodzakelijk gevolg van eene particuliere transportvloot. Nadat eindelijk de indeeling der sloepen behoorlijk had plaats gehad, werd eindelijk de looporder rondgebracht, dat ten 6 ure de sloepen kleursgewijze present moesten zijn bij de schepen, waar hare vlaggen werden geheschen. Dit gaf aanleiding tot eene nieuwe kwestie, na melijk die der quarantainevlaggen. Daar toch voor het rechter half 3e bat. de gele vlag bepaald was, kon men hierdoor in verwarring komen. Maar daar met het oog op de landing de quarantainemaat regel zijne kracht verloren had, was hierin spoedig voorzien. Daar, niettegenstaande de troepen reeds geruimen tijd aanwezig waren, met het oog op de weersgesteldheid de landing eenigszins overhaast was bepaald, was er veel, dat nog over en weer beschikt moest worden. Omdat echter in de laatste oogenblikken nog zaken van overwegend belang moesten geregeld worden, rijst de vraag of er niet met te veel haast over de regeling der. landing is heêngeloopen en of daarbij wel door ieder zijn werkkring naar behooren is begrepen en uitge voerd. Daar de landing met goed succes werd bekroond, schijnt deze vraag nimmer geopperd te zijn, maar toch verliest zij door het verkre gen resultaat niets van hare waarde. Ik wensch niet in uitgebreide omschrijving te treden van wat mij tot die vraag .aanleiding geeft, ik wil slechts ééne daadzaak aanhalen. Men had namelijk vergeteu, den transportschepen het uur van vertrek kenbaar te maken. Hoe dit eigenlijk mogelijk is, is onverklaarbaar, daar dit uur bepaald was op half een 's nachts, en het dus slechts de kwestie is, wie er voor had moeten zorg dragen, dat de transportschepen dit bevel be kwamen. Daar echter de bij het debarkement ingedeelde officieren mede zouden gaan met de schepen, die de troepen overvoerden, met wier debarkement zij belast waren, zouden waarschijnlijk, ook zonder het daartoe gegeven bevel, deze schepen op tijd zijn vertrokken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 52