524 eieren, wel verre van hun geluk te bevorderen, integendeel spoedig door naberouw gevolgd werden." Zonder onbillijkheid kon toch bij noodzakelijke krijgsverrichtingen of verplaatsingen de keuze niet altijd vallen op ongehuwde officieren." „Dientengevolge werd de gehuwde subalterne officier niet zelden gescheiden van zijn achterblijvend gezin. Zijn tractement, anders wellicht voldoende tot onderhoud van hem en de zijnen, was dan ver van toereikende om te voorzien in de behoefte eener dubbele huis houding". „Armoede voor het oogenblik en schulden met al hare kwellingen in de toekomst, dit waren de gevolgen van zoodanigen staat van zaken die niet zelden te weeg brachtdat in den echt vereenigde perso nen met naberouw terugzagen op den gedanen stap." „En al had ook geene scheiding plaatsdan nog zoo oordeelde men was het tractement van den subalternen officier onvoldoende om de meerdere uitgavenaan het huwelijk verbondengoed te maken." „Velen offerden daarom alles op aan de uiterlijke vertooning, gevorderd door den stand, waartoe zij behoorden, terwijl het inner lijke hunner huishouding niets anders vertoonde dan een akelig ta fereel van harde ontberingen en ontzegging van alle geriefelijkheden." „Anderen, minder bezorgd voor de toekomst, overschreden hun vermogen en werden vroeg of laat gesteld op kortingen, hen bren gende tot armoede, die hen niet zelden deed overgaan tot zoeken van troostmiddelen, hen, en voor hun stand en voor de maatschappij, doende verloren gaan. Dit alles werd dikwijls nog verhaast door ziekten, kraambedden en andere toevallige omstandigheden, zoodat niet zelden gehuwden, subalterne officieren, zich ongelukkig achtten door de vruchten hunner echtvereeniging, niettegenstaande deze, bij ruimer middelenzeer zeker zouden gestrekt hebben tot het nauwer aanhalen van den huwelijksband en het vermeerderen van het geluk der echtelieden." Zoo oordeelde men in Inclië. En in Nederland? Weinige jaren later, in 1826, werd van daar nopens het trouwen der Indische officieren het volgende geschreven „In het belang van de dienst kan het niet worden aangeprezen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 532