525 dat jonge officieren, wier tracktementen van allerwege worden gezegd, niet voldoende te zijn voor de onvermijdelijke behoeften van een enkel mensckdie ongenoegzaamheid door huwelijken vermeerderenen zich alzoo brengen in het alternatief om schulden te moeten maken, of om eene bij den officiersstand niet passende levenswijze te moeten voeren." „Het huwelijk maakt voorts den jongen officier minder geschikt voor de snelle verplaatsingen, welke de dienst soms vordert, en doet hem steeds haken naar eene sedentaire bestemmingen wanneer het onmogelijk is, aan dien wensch gehoor te geven, dan is de ge huwde subalterne officier op zijne marschen steeds gekweld door het denkbeeld, dat zijn huisgezin in bekrompene, wellicht zeer kom mervolle omstandigheden is achtergelaten." „Bij hem moet altoos het verlangen om bij de zijnen terug te komen, de plaats vervangen van andere meer met zijne bestemming overeenkomende gevoelens." Dat tegenwoordig 75 der officieren gehuwd zijn, heb ik nooit gelezen. Evenmin, dat alle jonge officieren huwen; wel echter ik heb het zelf gezegd dat de kans bestaat, dat binnen eenige jaren 75 °/0 der officieren zullen gehuwd zijn, en dat tegenwoordig veel meer jonge officieren trouwen dan vroeger. Onjuist is dit niet. Immers waren op 1 Januari 1850 van de 2e Luitenants ge huwd 8 en van de 1° Luitenants 14 terwijl de verhouding op den 1 Januari 1879 bedroeg respectievelijk 18,46 J/c en 44,80 een verschil, belangrijk genoeg om stof tot nadenken te ge ven. Ten einde te staven, dat de grens der huwelijks-frequentie voor het Indische leger nog niet bereikt is, wijst David op eenige door Wappaus geleverde cijfers. Deze vond, dat, tot grondslag nemende 121 millioen zielen, verdeeld over 19 Europeesche staten, op 1 milioen inwoners 348817 gehuwden kwamen, terwijl hij het cijfer der volwassenen, in eenige dier staten vergelijkende met dat der gehuwden, o. m. voor Nederland vond 48,93, voor Spanje 57,68 en voor Frankrijk 62,30 gehuwden op 10.000 volwassenen. Waarschijnlijk zou David, wanneer hij zijne vergelijking tot Java had uitgestrekt, hebben gevonden 100 °/0 gehuwden op 100 vol- „Economist," 1873verhandeling van D>'. Kerbert.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 533